NFZ powinien widzieć też pełnopłatne leki refundowane

POLITYKA LEKOWA

Autor: Puls Biznesu/rynekaptek.pl   22-03-2017, 10:21

NFZ powinien widzieć też pełnopłatne leki refundowane Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowelizacja ustawy refundacyjnej jest niezbędna, by poprawić sytuację dostępu pacjentów do leków – ocenia Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

Zdaniem Ewy Borek, należy w tym celu wprowadzić zapisy zobowiązujące NFZ do monitorowania pod względem ilości i wartości wydatków pacjentów na pełnopłatne produkty refundowane wydawane w aptekach z różnych przyczyn:

- Bez monitorowania tego zjawiska resort nie jest w stanie sprawować pełnej i odpowiedzialnej kontroli nad systemem refundacji leków w Polsce — mówi prezes Fundacji na łamach Pulsu Biznesu.

Jej ocenie, w nowelizowanej ustawie refundacyjnej należy wprowadzić także zapisy zobowiązujące administrację publiczną do zorganizowania dostępnej dla każdego ogólnopolskiej infolinii bądź portalu dla pacjentów, w którym mogliby zgłaszać problemy z brakami leków w aptekach i uzyskać informacje o aptekach, w których poszukiwany lek jest dostępny.

Ewa Borek sugeruje, że w przepisach należy też wprowadzić zapisy rozszerzające skład Rady Przejrzystości i Komisji Ekonomicznej o reprezentację organizacji pacjenckich.

Więcej: www.pb.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH