
Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami, wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiadał, że druga w tym roku nowelizacja wykazu leków refundowanych ukaże się w lipcu. - Za kilka, kilkanaście dni lista zostanie przekazana do dalszych prac legislacyjnych - mówił na początku czerwca wiceminister Twardowski.
Na początku lipca była mowa o połowie miesiąca, potem o sierpniu. Jednak nadal nie znamy ostatecznego kształtu rozporządzenia. Nie wiemy też, jaka ostatecznie kwota zostanie przeznaczona na refundację leków w przyszłym roku.
Wprawdzie projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2010 r. przewidywał na ten cel 629 mln złotych więcej niż w bieżącym roku, jednak, jak już informowaliśmy, projekt ów nie został zaakceptowany przez ministrów zdrowia oraz finansów.
– Niepokojące jest ciągłe przesuwanie terminów publikacji list, mimo ustawowych terminów ich przygotowania – komentuje Paweł Sztwiertnia, dyrektor Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma.
Przemysł czeka
– Nie ma żadnego klarownego komunikatu ze strony Ministerstwa Zdrowia, kiedy i czego można się spodziewać – dodaje dyrektor Sztwiertnia.
W podobnej niewiedzy pozostają przedstawiciele firm generycznych: – Wszyscy pytają mnie, jako szefa Związku, co się dzieje z listami refundacyjnymi, a ja nie umiem się tego dowiedzieć – przyznaje Cezary Śledziewski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.
Nasi rozmówcy wskazują, że jednym z powodów przesuwania terminu publikacji list może być problem z refundowaniem analogów insulin długodziałających.
Przedstawiciele resortu zdrowia jeszcze w czerwcu br. zapowiadali ich wpisanie do finansowania ze środków publicznych przy najbliższej nowelizacji list. Niedawno jednak wiceminister zdrowia Marek Twardowski stwierdził, że objęcie refundacją dwóch nowych insulin spowodowałoby wzrost wydatków NFZ nawet o kilkadziesiąt milionów złotych rocznie.
– Plan umieszczenia analogów na listach z założenia był błędny – twierdzi prezes Cezary Śledziewski. – Insuliny analogowe powinny być dostępne dla potrzebujących w formie programów terapeutycznych, a nie w szerokiej refundacji.
NFZ szacuje
Przypomnijmy, że mimo mniejszych wpływów ze składki zdrowotnej, NFZ przeznaczył ostatnio dodatkowe środki na refundację apteczną leków. Pieniądze te pochodzą z oszczędności z ubiegłego roku. Zarządzeniem prezesa NFZ z 4 sierpnia 2009 roku, kwota nakładów na leki refundowane została podwyższona o ponad 315 mln zł.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych