Nie widać końca sporu wokół sprzedaży bezpośredniej wprowdzonej przez AstraZeneca

POLITYKA LEKOWA

Autor: PP/rynekaptek.pl   07-12-2009, 06:03

Nie widać końca sporu wokół sprzedaży bezpośredniej wprowdzonej przez AstraZeneca

Firma AstraZeneca nie zastosowała się do nakazu Głównego Inspektora Farmaceutycznego, dotyczącego zaprzestania dystrybucji, która utrudnia pacjentom dostęp od leków - przypomina samorząd aptekarski.

Zgodnie z Prawem farmaceutycznym podmioty są zobowiązane do zapewnienia odpowiedniego i nieprzerwanego zaspokojenia potrzeb pacjentów. Zastępca Głównego Inspektora Farmaceutycznego Zbigniew Niewójt (na zdjęciu) podkreślił w rozmowie z portalem rynekaptek.pl, że GIF nie ocenia samego programu, ale wykonanie przepisów prawa. Dlatego też decyzja urzędu dotyczy zakazu ograniczenia dostępności do leków.

Ponad 150 przypadków

Przypomnijmy, że system bezpośredniej dystrybucji leków, wprowadzony w maju br. przez firmę AstraZeneca, ogranicza liczbę dystrybutorów do trzech wyselekcjonowanych na drodze przetargu podmiotów hurowych (PGF S.A., Torfarm S.A. oraz Prosper S.A.).

Wdług GIF od maja do października 2009 roku odnotowano ponad 150 zdarzeń w postaci braku realizacji zamówienia do hurtowni lub aptek, co wskazuje na brak możliwości dystrybucji leków AstraZeneca pacjentom.

- Sposób dystrybucji musi być zgodny z przepisami i nie może ograniczać pacjentowi dostępu do leku. W decyzji został zakwestionowany mechanizm, który tę dostępność ogranicza - tłumaczy Zbigniew Niewójt. - GIF zwraca koncernowi uwagę na powstałą nieprawidłowość i konieczność takiej modyfikacji programu, by był zgody z prawem.

Ewa Strzelczyk, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu AstraZeneca Pharma przyznaje, że nie widzi na razie szans na powrót do dawnego systemu. Według niej w obecnym modelu firma ma większą kontrolę nad swoimi lekami, co wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa.


Mnożą się obawy

Andrzej Smyk, prezes Organizacji Polskich Dystrybutorów Farmaceutycznych S.A. uważa jedak, że pozostali dystrybutorzy nie mają możliwości nabycia produktów leczniczych AstraZeneca, a tym samym zaspokojenia potrzeb pacjentów. W jego ocenie sprzedaż bezpośrednia powoduje poważne zakłócenia konkurencyjności na rynku farmaceutycznym. Podobnego zdania są przedstawiciele Polskiej Izby Przemysłu Farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych Polfarmed oraz Naczelnej Rady Aptekarskiej.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH