Niedzielski: EMA potwierdziła przydatność szczepionki J&J, będziemy postępować zgodnie z tymi rekomendacjami

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/Rynek Aptek   14-04-2021, 11:31

Niedzielski: EMA potwierdziła przydatność szczepionki J&J, będziemy postępować zgodnie z tymi rekomendacjami Niedzielski bilans korzyści nad ryzykami stosowania szczepionki J&J jest zdecydowanie większy. Fot. mat. pras. MZ

Europejska Agencja Leków potwierdziła we wtorek przydatność szczepionki Johnson & Johnson; opieramy się cały czas na podejściu EMY i będziemy postępować zgodnie z tymi rekomendacjami - podkreślił w środę szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Pytany o kwestię używania szczepionki Johnson & Johnson szef resortu zdrowia zapewnił, że rząd bardzo wnikliwie analizuje wszelkie informacje na jej temat. Dodał, że w nocy z wtorku na środę odbył się sztab, który zdecydował o dalszej ścieżce postępowania wobec tego preparatu.

- Zostało wykrytych 6 przypadków na 7 mln podań tego preparatu w USA, czyli mówimy o przypadku jednym na mniej więcej 1 mln podań, co oczywiście jest niesłychanie rzadkim zjawiskiem - zaznaczył Niedzielski, dodając, że wczoraj w godzinach wieczornych odbyło się posiedzenie komitetu sterującego Europejskiej Agencji Leków, która potwierdziła te warunki czy przydatność preparatu Johnson & Johnson do stosowania.

Bilans korzyści nad ryzykami jest zdecydowanie większy 

- Dzisiaj o godzinie 4.00 rano dotarły do nas blisko 120 tys. tego preparatu i my tutaj opieramy się absolutnie cały czas na podejściu EMA i zgodnie z tymi rekomendacjami będziemy chcieli to zastosować w szczepieniach - poinformował Niedzielski.

W odróżnieniu od trzech pozostałych zatwierdzonych w UE szczepionek przeciw Covid-19, opracowanych przez koncerny: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, w przypadku Johnson & Johnson do uzyskania odporności wystarcza jedna dawka. Preparat nie musi też być przechowywany w zamrażarce - można go trzymać do trzech miesięcy w zwykłej lodówce.

UE złożyła zamówienie na 200 mln dawek tej szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln dawek. W połowie marca przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiadała, że kraje unijne powinny otrzymać w drugim kwartale br. około 55 milionów dawek preparatu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH