
ATOMiT wydała rekomendacje ws. leku na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Zaleca Ministerstwu Zdrowia złagodzenie kryteriów korzystania z programu lekowego: z 51 do 40 punktów. Jeżeli w ślad za rekomendacją faktycznie poszłaby zmiana, dla pacjentów oznaczałoby to łatwiejszy dostęp do leczenia.
Od stycznia br. lek na chorobę Leśniowskiego-Crohna jest refundowany tylko w wybranych przypadkach. Korzystają z niego ci pacjenci, którzy byli leczeni tym lekiem dłużej niż rok. Zastrzyk w domu lub ambulatorium dostają wyłącznie dzieci z najcięższą odmianą choroby. Teraz ma się to zmienić - informuje RMF FM.
- Ma być łatwiej dla pacjentów, żeby nie było już tej patologicznej konieczności hospitalizacji, żeby łatwiejsze było kontynuowanie leczenia, czyli zarówno wchodzenie, jak i wychodzenie z programu – powiedział radiu wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.
Jak wyjaśnił, AOTMiT daje ministerstwu dwa dokumenty: rekomendację agencji i rekomendację Rady Przejrzystości. Potem jest część ministerialna, więc Komisja Ekonomiczna i ewentualne negocjacje oraz decyzja: - Pamiętajmy, że ważnym elementem jest postawa firmy, czyli producenta leku – dodał.
Zapowiadane zmiany są zgodne z tym, co postulują lekarze gastrolodzy (w tym konsultanci krajowi) oraz reprezentanci Polskiego Towarzystwa Wspierającego Osoby z Nieswoistymi Zapaleniami "J-elita", a także rodzice dzieci cierpiących na to schorzenie.
Zmiany mają wejść w życie najwcześniej od lipca br. czyli od momentu obowiązywania nowej listy leków refundowanych.
Więcej: http://www.rmf24.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych