Nowe kryteria refundacji dla chorych na Leśniowskiego-Crohna?

POLITYKA LEKOWA

Autor: RMF FM/rynekaptek.pl   30-05-2017, 10:14

Nowe kryteria refundacji dla chorych na Leśniowskiego-Crohna? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

ATOMiT wydała rekomendacje ws. leku na chorobę Leśniowskiego-Crohna. Zaleca Ministerstwu Zdrowia złagodzenie kryteriów korzystania z programu lekowego: z 51 do 40 punktów. Jeżeli w ślad za rekomendacją faktycznie poszłaby zmiana, dla pacjentów oznaczałoby to łatwiejszy dostęp do leczenia.

Od stycznia br. lek na chorobę Leśniowskiego-Crohna jest refundowany tylko w wybranych przypadkach. Korzystają z niego ci pacjenci, którzy byli leczeni tym lekiem dłużej niż rok. Zastrzyk w domu lub ambulatorium dostają wyłącznie dzieci z najcięższą odmianą choroby. Teraz ma się to zmienić - informuje RMF FM.

- Ma być łatwiej dla pacjentów, żeby nie było już tej patologicznej konieczności hospitalizacji, żeby łatwiejsze było kontynuowanie leczenia, czyli zarówno wchodzenie, jak i wychodzenie z programu – powiedział radiu wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz.

Jak wyjaśnił, AOTMiT daje ministerstwu dwa dokumenty: rekomendację agencji i rekomendację Rady Przejrzystości. Potem jest część ministerialna, więc Komisja Ekonomiczna i ewentualne negocjacje oraz decyzja: - Pamiętajmy, że ważnym elementem jest postawa firmy, czyli producenta leku – dodał.

Zapowiadane zmiany są zgodne z tym, co postulują lekarze gastrolodzy (w tym konsultanci krajowi) oraz reprezentanci Polskiego Towarzystwa Wspierającego Osoby z Nieswoistymi Zapaleniami "J-elita", a także rodzice dzieci cierpiących na to schorzenie.

Zmiany mają wejść w życie najwcześniej od lipca br. czyli od momentu obowiązywania nowej listy leków refundowanych.

Więcej: http://www.rmf24.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH