Nowe wymogi dla wytwórców preparatów i suplementów diety

POLITYKA LEKOWA

Autor: www.polskieustawy.com/rynekaptek.pl   19-02-2010, 11:00

Nowe wymogi dla wytwórców preparatów i suplementów diety Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przedsiębiorca wprowadzający preparaty po raz pierwszy do obrotu musi powiadomić o tym Głównego Inspektora Sanitarnego.

Chodzi o preparaty żywnościowe dla niemowląt, suplementy diety oraz środki spożywcze, do których dodawane są witaminy. 11 marca 2010 roku wchodzi w życie nowela z 8 stycznia 2010 r. ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw.

Wprowadzone przez nowelę zmiany polegają na tym, że przedsiębiorca będzie mógł wprowadzić dane o preparacie żywienia do elektronicznego formularza powiadomienia i opatrzyć go bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Po 11 marca 2010 roku przedsiębiorca jeszcze dodatkowo będzie musiał wskazać, w jakiej postaci produkt wprowadzany jest do obrotu, kwalifikację lub rodzaj środka spożywczego oraz skład ilościowy i jakościowy składników zawartych w produkcie (z uwzględnieniem substancji czynnych).

Gdyby środek spożywczy był już wcześniej w obrocie w innym państwie UE, to wówczas przedsiębiorca musi wskazać organ, który tam został powiadomiony lub zezwolił na wprowadzenie go do obrotu i dołączyć kopię powiadomienia lub zezwolenia.

Od 11 marca 2010 roku więcej niż do tej pory firm skorzysta z możliwości rozpoczęcia działalności bez konieczności dopełnienia procedury związanej zza twierdzaniem. Wystarczy, że uzyskają tylko wpis do rejestru zakładów. Złagodzenie formalności dotyczyłoby między innymi aptek, punktów aptecznych, hurtowni farmaceutycznych, sklepów zielarskich, przedsiębiorstw wprowadzających do obrotu żywność opakowaną trwale mikrobiologicznie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH