NRA: szczepionki tylko z apteki, nie z przychodni

POLITYKA LEKOWA

Autor: RR, gazetaprawna.pl/rynekaptek.pl   11-03-2011, 15:56

NRA: szczepionki tylko z apteki, nie z przychodni Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naczelna Rada Aptekarska uważa, że należy ukrócić niezgodną z prawem praktykę szczepień nieobowiązkowych z wykorzystaniem szczepionek zakupionych przez przychodnie i gabinety lekarskie.

 

To pacjent powinien wykupić w aptece zaordynowany specyfik i pójść z nim na zastrzyk.

Takie stanowisko przedstawiła Janina Pawłowska, koordynator departamentu farmacji szpitalnej NRA. Uważa, że w aptekach są lepsze warunki do przechowywania leków niż w przychodniach.

Ale przychodnie zwracają uwagę, że większym zagrożeniem jest zakup szczepionek i przewożenie ich przez pacjentów. "Dziennik Gazeta Prawna" przywołuje przykład grupy Lux-Med, która  odmawia szczepienia przyniesionymi preparatami.

Dlaczego? Bo większość szczepionek musi być przechowywana i transportowana w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. A nie wiadomo, czy pacjent nie przemroził preparatu w lodówce albo nie przegrzał. Poza tym przychodnie kupują szczepionki hurtowo, dlatego mogą zaoferować niższe ceny.

Co na to Naczelna Rada Aptekarska? Prezes Grzegorz Kucharewicz zna przypadki kupowania przez pacjentów szczepionek w aptekach mieszczących się tuż obok gabinetów zabiegowych, w jednym budynku. Mówi nam, że pielęgniarki nawet w takich sytuacjach nie chcą zrobić zastrzyku i proponują specyfiki kupione przez przychodnie. Chodzi bowiem o pieniądze.

Kucharewicz tłumaczy, że inspekcja farmaceutyczna sprawdza, czy apteki mają warunki do przechowywania szczepionek. Natomiast inne podmioty, w tym gabinety lekarskie, takiej gwarancji dać nie mogą.

- Tylko apteki są odpowiednim miejscem do przechowywania i sprzedawania leków - podkreśla prezes NRA i zaznacza, że przychodnie i gabinety nie mogą się zajmować dystrybucją szczepionek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH