Obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza: uroczyście, z akcją protestacyjną w tle

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   24-09-2010, 12:38

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza: uroczyście, z akcją protestacyjną w tle Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aptekarze: jest ich ok. 23 tysięcy. Codziennie - w ponad 13 tys. aptek - odwiedzają ich nawet 2 mln Polaków. W rankingach zaufania ta grupa zawodowa zajmuje jedno z czołowych miejsc.

Ogólnopolski dzień aptekarza obchodzony jest w okolicy dnia imienin św. Kosmy i Damiana (27 września), prekursorów farmacji klinicznej, patronów aptekarzy i farmaceutów.

Bracia zginęli w 283 roku podczas prześladowań chrześcijan. W swoich czasach byli uznawani za wybitnych lekarzy. Są patronami zgromadzenia Jezuitów, Florencji, fakultetu medycyny na uniwersytetach, aptekarzy, chorych, dentystów, lekarzy i pielęgniarek. Ich atrybutami są m.in. instrumenty medyczne, korona w rękach, krzyż i kamień oraz miecz.

Z szarlatanerii w nowoczesność
Historia aptekarstwa polskiego ma długą tradycję. Pierwsza apteka powstała w XII wieku w Świdnicy, ale najstarszą czynną apteką, jest założona w 1609 roku Apteka Rektorska w Zamościu. Tradycja zrzeszania się aptekarzy na polskich ziemiach sięga XVII wieku.

Jak pisał historyk Zygmunt Gloger, „apteka polska, tak samo jak zagraniczna, „dość późno przeszła ze sfery (…) szarlataneryi w dziedzinę naukową, zachowując jednak jeszcze dłużej drobne lub większe ślady pierwotnego swego charakteru“.

Zanim aptekarze stali się szacownymi sprzedawcami leków, wieki wcześniej zajmowali się również kramarstwem, korzennictwem, mydlarstwem, cukiernictwem. Samo słowo „aptekarz“ pochodzące z greki (apotheke), przywędrowało do nas z Niemiec, gdzie oznaczało kupca korzennego. Od przyrządzania kadzideł zwano często aptekarzy w XVI i XVII wieku aromatariuszami.

„Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku aptekarze prowincjonalni mieli zwyczaj do wszystkich dworów w okolicy, które stale brały u nich lekarstwa na potrzeby domu i włości, przesyłać w podarku, wraz z powinszowaniem Nowego Roku: flaszkę wódki kolońskiej, pudełko trociczek i funt czekolady, co było zresztą wytwarzane w aptekach“ – pisze Gloger.

Obecnie charakter i warunki pracy farmaceutów zmieniły się, chociaż nadal do ich obowiązków należy m.in. wydawanie leków, doradzanie pacjentom w wyborze produktów, wytwarzanie leków recepturowych, klasyfikowanie leków i przechowywanie ich oraz ogrom zadań administracyjnych. W rankingach zaufania ta grupa zawodowa zajmuje wysokie miejsce. W rankingu wykonanym w 2008 roku przez instytut badania opinii publicznej Gallupa w USA, aptekarze znaleźli się na 3 pozycji, po pielęgniarkach i nauczycielach.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH