Obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza: uroczyście, z akcją protestacyjną w tle

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   24-09-2010, 12:38

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza: uroczyście, z akcją protestacyjną w tle Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aptekarze: jest ich ok. 23 tysięcy. Codziennie - w ponad 13 tys. aptek - odwiedzają ich nawet 2 mln Polaków. W rankingach zaufania ta grupa zawodowa zajmuje jedno z czołowych miejsc.


Święto w cieniu protestu
W tym roku święto aptekarzy przypada 26 września (niedziela). Obchody rozpoczną się już w sobotę 25 września o godzinie 12.00, mszą w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Podczas głównych uroczystości, które odbędą się w Teatrze Sabat, wręczone zostaną medale im. prof. Bronisława Koskowskiego i tytuły „Strażnika Wielkiej Pieczęci Aptekarstwa Polskiego”, przyznawane przez Naczelną Radę Aptekarską za zasługi dla rozwoju aptekarstwa, a także wyróżnienia „Mecenas samorządu aptekarskiego” oraz nadawane przez Ministra Zdrowia odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Nastrój święta psuje niezadowolenie środowiska aptekarskiego z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej wielu aptek oraz patologicznych zjawisk na rynku hurtowym i detalicznym produktów leczniczych.

Naczelna Izba Aptekarska postanowiła „zorganizować i przeprowadzić w formie zgromadzenia publicznego akcję protestacyjną w celu zwrócenia uwagi społeczeństwa oraz rządzących na bardzo złą sytuację polskiego aptekarstwa“.

„Działania podjęte w tym okresie mają uświadomić opinii publicznej i rządzącym główne przyczyny planowanego protestu, który jest reakcją m.in. na: marnotrawienie środków finansowych, pochodzących ze składek społecznych, a przeznaczonych na ochronę zdrowia oraz braku od wielu lat jakichkolwiek reform. W ocenie samorządu aptekarskiego, niektóre z proponowanych uregulowań zawartych w projekcie ustawy Prawo farmaceutyczne mogły uchronić wiele aptek przed likwidacją i powstrzymać postępującą pauperyzacją aptekarzy“ – czytamy w komunikacie NRA (treść komunikatu: www.nia.org.pl).

Rada zwraca też uwagę na „ignorowanie przez rządzących postulatów środowiska aptekarskiego oraz reprezentującego go samorządu“, a także na „samowolę urzędników Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie wydawanych interpretacji i prowadzonych kontroli aptek“.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH