Ocena skuteczności farmakoterapii: co kraj, to inny problem

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   28-12-2009, 06:16

Ocena skuteczności farmakoterapii: co kraj, to inny problem W rosyjskim ministerstwie zdrowia nie działa żaden zespół zajmujący się formalnie lub nieformalnie oceną technologii medycznych. W 2007 roku resort zawiesił również prace nad standaryzacją wyboru leków

Przy rosnących kosztach terapii w różnych dziedzinach, budżet żadnego państwa nie jest w stanie gwarantować pacjentom opieki medycznej niezależnie od kosztów, jakie ta opieka generuje. Tylko w jaki sposób podejmować racjonalne decyzje, by w ramach dostępnych środków, zapewnić pacjentom możliwość stosowania skutecznych terapii?


Zwrócił uwagę, że decyzja związana ze skutecznością i ceną jest wydawana przed rejestracją leku i wprowadzeniem go do obrotu, ponieważ brazylijski rynek usług medycznych jest w 70% prywatny.

– Regulacje są wykonywane z myślą o całym rynku, prywatnym i publicznym. Chcemy w ten sposób chronić wszystkich chorych przed wydawaniem na leki więcej niż są one warte – zaznaczył Alexandre Lemgruber, bowiem także w Brazylii szybko dostrzeżono, że nie każda „nowość“ jest rzeczywistą innowacją, godną ceny proponowanej przez producenta.

Tekst jest fragmentem obszernego materiału, który ukaże się w styczniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 1/2010).
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH