Od 1 września będzie nowy wykaz refundacyjny. A w nim leki na raka prostaty?

POLITYKA LEKOWA

Autor: Uro Conti   06-07-2021, 15:03

Od 1 września będzie nowy wykaz refundacyjny. A w nim leki na raka prostaty? Mamy złożone wnioski o kolejne wskazania dla raka prostaty. Trzy leki, które mają podobne wskazania, to jest apalutamid, darolutamid i enzulatamid - mówi resort zdrowia Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Co roku 15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty. Czy w tym roku resort zdrowia zrobi pacjentom niespodziankę i we wrześniowym wykazie refundacyjnym pojawią się nowe leki?

"Pacjenci z sekcji prostaty Stowarzyszenia „UroConti” z nadzieją patrzą w przyszłość. Bo choć na lipcowej liście refundacyjnej po raz kolejny nie doczekali się zmian w programie lekowym, wierzą, że to ostatnia taka lista" - czytamy w komunikacie stowarzyszenia.

"Zgodnie bowiem z zapowiedzią ministra Miłkowskiego już wkrótce osoby z rakiem gruczołu krokowego przed przerzutami mają wreszcie uzyskać dostęp do nowoczesnego leczenia - informuje organizacja pacjentów" - dodają.

Trzy wnioski refundacyjne

Powołują się na słowa Przemysława Bonka, specjalisty w Wydziale Refundacyjnym Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ oraz członka Komisji Ekonomicznej przy Ministrze Zdrowia, które powiedział podczas Posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Onkologii poświęconego rakowi gruczołu krokowego:

"Jeśli chodzi o zmiany w programie lekowym, to udostępnienie terapii dla pacjentów bez przerzutów w ramach tego programu jest przedmiotem trzech wniosków refundacyjnych. Na ten moment dwa wnioski są już na końcu postępowań i cały materiał został przekazany ministrowi, natomiast trzeci lek będzie niedługo przedmiotem negocjacji (…) i zgodnie z pierwszymi szkicami chcielibyśmy na końcu wakacji lub na wczesną jesień podjąć dyskusję z producentami tych trzech leków na temat rozszerzenia programu o pacjentów bez przerzutów".

- Bardzo nas ucieszyła ta informacja i to z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że wreszcie doczekamy się leków, które w znaczący sposób wpływają na życie i jego jakość, bo będą podawane zanim jeszcze pojawią się przerzuty. Po drugie, że ministerstwo chce wprowadzić wszystkie leki razem. To bardzo ważne, bo uniemożliwi ich producentom wzajemne blokowanie, a mamy już niestety takie doświadczenia z przeszłości - komentuje Bogusław Olawski, przewodniczący sekcji prostaty Stowarzyszenia „UroConti”.

Apalutamid i darolutamid i enzulatamid w procesie refundacji

O tym, że rozszerzenie programu o leki stosowane przed pojawieniem się przerzutów jest już blisko mówił wiceminister Maciej Miłkowski podczas innej z debaty:

"Mamy złożone wnioski o kolejne wskazania dla raka prostaty. Trzy leki, które mają podobne wskazania, to jest apalutamid i darolutamid, które zakończyły już negocjacje (…). Rozmawiałem już z firmami, ale nieoficjalnie poprosiłem, żebyśmy wstrzymali się z ostatecznymi uzgodnieniami (…). Poproszę komisję ekonomiczną, żeby spróbowała jak najszybciej zakończyć postępowanie negocjacyjne z enzulatamidem (…). Chciałbym w okresie wakacyjnym usiąść z tymi trzema firmami, uzgodnić co jesteśmy w stanie zrobić i kiedy".

- Jesteśmy zbudowani słowami pana ministra i z niecierpliwością czekamy na zakończenie procesu, i wprowadzenie leków w tym wskazaniu na listę. Co roku, 15 września obchodzony jest Europejski Dzień Prostaty. To będzie świetna okazja, żeby poinformować pacjentów z rakiem stercza bez przerzutów, że wraz z wrześniową listą wreszcie pojawiła się dla nich możliwość nowoczesnego leczenia.

 Odblokowanie leczenia sekwencyjnego z kontrowersyjnym warunkiem

Jednocześnie w komunikacie wyrażono niepokój dotyczący rekomendacji prezesa AOTMiT dotyczącej poszerzenia aktualnego programu lekowego u pacjentów po przerzutach o możliwość leczenia sekwencyjnego enzalutamidem po abirateronie lub po chemioterapii docetakselem. Wniosek w tej sprawie złożyło samo Ministerstwo Zdrowia, w związku z pozytywnymi decyzjami o zastosowanie enzalutamidu w ramach procedury RDTL.

"Pacjentów martwi zbyt krótki okres warunkowy zawarty w rekomendacji. Prezes AOTMiT, co prawda uważa za zasadne finansowanie wnioskowanej technologii, ale wyłącznie u pacjentów nie wykazujących oporności krzyżowej, czyli tylko u chorych, którzy w czasie pierwszego miesiąca leczenia na niego odpowiedzieli (nie spełnili kryteriów wyłączenia z programu)" - czytamy.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH