Od 25 czerwca państwo nie finansuje już tych leków w ramach RDTL

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ   05-07-2021, 16:03

Od 25 czerwca państwo nie finansuje już tych leków w ramach RDTL 123 pozycje leków w wykazie leków, których resort zdrowia nie sfinansuje w ramach RDTL Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Minister Zdrowia ogłosił kolejną listę produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu ze środków publicznych w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych.

Nowy wykaz obowiązuje od 25 czerwca 2021 roku.

Jednocześnie resort dodaje, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie produktem leczniczym niepodlegającym finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostęp udo technologii lekowych przed wpisaniem leku na właściwy wykaz, mają prawo do kontynuacji leczenia, pod warunkiem udowodnienia skuteczności dotychczasowego leczenia.

Informacja o zamiarze kontynuacji leczenia powinna zostać przekazana przez świadczeniodawcę do właściwego lokalnego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

W wykazie są 123 pozycje leków. Wykaz w załączniku.

Czym jest Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych?

Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych jest mechanizmem finansowania terapii w sytuacjach ratunkowych, to jest takich, kiedy jedyną szansą dla pacjenta jest terapia zarejestrowana, ale nieobjęta refundacją.

Dla wielu chorych procedura RDTL oznacza szansę na indywidualną ścieżkę sfinansowania takiego leczenia z budżetu płatnika publicznego.

Modyfikacje w funkcjonującym od lat programie RDTL pojawiły się w kontekście włączenia tego programu do Funduszu Medycznego. W ustawie o Funduszu Medycznym jest mowa o zapewnieniu dodatkowych źródeł finansowania, między innymi na leczenie chorób cywilizacyjnych, w tym chorób nowotworowych i chorób rzadkich.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH