Od 30 grudnia będzie nowa lista leków refundowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   29-12-2010, 07:05

Od 30 grudnia będzie nowa lista leków refundowanych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Około 40 nowych substancji, zmiany w grupach limitowych, brak analogów insulin, obniżenie wydatków NFZ na leki refundowane - najważniejsze zmiany w nowelizacji listy refundacyjnej.

Nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie z kilkudniowym z opóźnieniem. To jednak nic w porównaniu z tym, że czekaliśmy na nią ponad rok. Ostatnia nowelizacja była 16 grudnia 2009 roku.

Rozszerzenie wskazań dla leków p/psychotycznych
Dokonane zostały zmiany na liście leków przeciwpsychotycznych. Rozszerzone zostały wskazania dla leków drugiej generacji stosowanych dotąd u chorych na schizofrenię. Z refundacji skorzystają teraz także pacjenci z chorobami afektywymi dwubiegunowo. Szacunkowy koszt dla budżetu to 300 mln złotych.

Dopisany został też lek arava (leflunomid),stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów. Dotychczas lek był dostepny dla chorych w ramach programu terapeutycznego. Szacunkowy koszt refundacji to 10 mln złotych.

- Na liście znajdzie się także szereg innych nowych leków stosowanych w schorzeniach, które dotąd nie były dostępne dla pacjentów – mówił b. Wiceminister zdrowia Marek Twardowski w październiku br., wskazując, że objęcie tych produktów refundacją pochłonie ok. 55 mln zł rocznie.

Ceny w dół, ceny w górę
Dopisana została kolejna insulina krótkodziałająca – apidra. Produkt dołączy do znajdujących się już w grupie insulin krótkodziałających. Z wykazów zostały usunięte insuliny analogowe lantus oraz lewemir. Analogi będą dostępne w ramach programu terapeutycznego.

Na listę zostało dopisanych ok. 40 nowych substancji. Refundowane będą także 54 wyroby medyczne, w tym 52 rodzaje opatrunków (m.in. stosowane w przewlekłych schorzeniach skórnych oraz u pacjentów z przewlekłymi owrzodzeniami) i 2 rodzaje pasków dla chorych na cukrzycę.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH