Od lipca cetuksymab w I linii w raku jelita grubego

POLITYKA LEKOWA

Autor: IBX/ rynekaptek.pl   28-06-2017, 11:40

Od lipca cetuksymab w I linii w raku jelita grubego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia z 27 czerwca br., w którym przewidziano nowe zasady programu lekowego, pojawia się nowa możliwość terapeutyczna: cetuksymab do stosowania w pierwszej linii leczenia przerzutowego raka jelita grubego.

Zastosowanie terapii cetuksymabem w pierwszej linii musi być poprzedzone stosowną diagnostyką w zakresie oznaczeń statusu genów RAS i BRAF, umożliwiającą identyfikację pacjentów, którzy skorzystają z tej opcji terapeutycznej.

W obwieszczeniu ministra zdrowia obejmującym nowe zasady programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego” objęto refundacją leki z grupy przeciwciał monoklonalnych, między innymi terapię cetuksymabem. Lek ten, po przeprowadzeniu wymaganej diagnostyki pacjenta, można obecnie stosować w pierwszej linii leczenia uogólnionego raka jelita grubego (mCRC) w połączeniu z chemioterapią. Rozszerzenie programu o nowe leki stosowane w pierwszej linii umożliwia lepszą personalizację terapii.

Zgodnie z kryteriami ustalonymi w programie lekowym, kwalifikacja do leczenia mCRC w pierwszej linii wymaga oznaczenia statusu genów RAS i BRAF. Brak lub obecność mutacji RAS/BRAF umożliwia dokonanie personalizowanego wyboru najbardziej skutecznej terapii celowanej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH