
Zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia z 27 czerwca br., w którym przewidziano nowe zasady programu lekowego, pojawia się nowa możliwość terapeutyczna: cetuksymab do stosowania w pierwszej linii leczenia przerzutowego raka jelita grubego.
Zastosowanie terapii cetuksymabem w pierwszej linii musi być poprzedzone stosowną diagnostyką w zakresie oznaczeń statusu genów RAS i BRAF, umożliwiającą identyfikację pacjentów, którzy skorzystają z tej opcji terapeutycznej.
W obwieszczeniu ministra zdrowia obejmującym nowe zasady programu lekowego „Leczenie zaawansowanego raka jelita grubego” objęto refundacją leki z grupy przeciwciał monoklonalnych, między innymi terapię cetuksymabem. Lek ten, po przeprowadzeniu wymaganej diagnostyki pacjenta, można obecnie stosować w pierwszej linii leczenia uogólnionego raka jelita grubego (mCRC) w połączeniu z chemioterapią. Rozszerzenie programu o nowe leki stosowane w pierwszej linii umożliwia lepszą personalizację terapii.
Zgodnie z kryteriami ustalonymi w programie lekowym, kwalifikacja do leczenia mCRC w pierwszej linii wymaga oznaczenia statusu genów RAS i BRAF. Brak lub obecność mutacji RAS/BRAF umożliwia dokonanie personalizowanego wyboru najbardziej skutecznej terapii celowanej.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych