Odmawiasz sprzedaży ellaOne? Będziesz tłumaczył się WIF

POLITYKA LEKOWA

Autor: ŁS/rynekaptek.pl   10-02-2015, 23:28

Odmawiasz sprzedaży ellaOne? Będziesz tłumaczył się WIF Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Aptekarze, zgodnie z prawem, nie mogą odmówić sprzedaży tabletek ellaOne. Odmowy wynikające ze względów światopoglądowych będą wyjaśniane przez Wojewódzkie Inspektoraty Farmaceutyczne – mówi portalowi rynekaptek.pl Paweł Trzciński, rzecznik prasowy GIF.

Rynekaptek.pl: Jak GIF będzie traktował przypadki ewentualnych skarg pacjentów na odmowę sprzedaży ellaOne przez aptekarzy, którzy będą argumentowali tę odmowę, nie brakiem leku na stanie, a przekonaniami?

Paweł Trzciński:, rzecznik prasowy GIF: Aptekarze w tym przypadku nie mogą zgodnie z prawem argumentować odmowy wydania leku przekonaniami - mają obowiązek wydać preparat pacjentowi. W przypadku zgłoszenia takiego przypadku do WIF - podejmie on działania wyjaśniające.

Rynekaptek.pl: Jakie czynności prawne zamierza podejmować GIF wobec aptekarzy, którzy odmówili sprzedaży ellaOne ze względów światopoglądowych?

Paweł Trzciński: Zgłoszenia dotyczące odmowy sprzedaży preparatu ze względów światopoglądowych będą indywidualnie wyjaśniane przez odpowiednie WIF. 

Rynekaptek.pl: Jakie zalecenia daje GIF aptekarzom przy sprzedaży ellaOne odnośnie wieku kupującego (powyżej 15 roku życia). Czy aptekarze będą zobligowani do sprawdzania dowodu tożsamości w przypadku młodo wyglądającej osoby? Jak to ograniczenie może być egzekwowane w przypadku sprzedaży pigułki w internecie?

Paweł Trzciński: Podobnie jak w innych przypadkach, gdy wiek osoby uprawnia ją np. do zniżek przy zakupie biletów, usług itd., aptekarz ma prawo pytać o wiek i prosić o potwierdzenie jakimkolwiek dokumentem. W przypadku sprzedaży internetowej jest to problematyczne, można uprawdopodobnić wiek kupującego poprzez wymóg oświadczenia i  załączenia skanu dokumentu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH