XXX Okręgowy Zjazd Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie rekomenduje lekarzom niezawieranie umów na wystawianie recept refundowanych z NFZ po 1 stycznia 2012 r. w przypadku wejścia nowej ustawy refundacyjnej w życie - informuje Mieczysław Szatanek, prezes OIL w Warszawie.
Zgodnie ze stanowiskiem Zjazdu udostępnionym nam przez Mieczysława Szatanka lekarze negatywnie oceniają przepisy ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.
Zwracają uwagę szczególnie na proponowane przepisy obciążające lekarzy i lekarzy dentystów nieproporcjonalną odpowiedzialnością za błędy związane z wystawianiem recept refundowanych.
- Nowe regulacje sprawią, że lekarz będzie musiał przede wszystkim sprawdzić, czy ludzie z poczekalni mają ubezpieczenia. Jeżeli nie mają, to będzie oznaczać, że będzie ich leczył z własnych pieniędzy, bo otrzyma z NFZ wysoką karę - mówi nam Mieczysław Szatanek.
Jak tłumaczy, lekarz będzie musiał przeprowadzać swoiste śledztwa... - A jakie ma ku temu możliwości, kiedy przed gabinetem siedzi 30 osób? – irytuje się Mieczysław Szatanek. - Dla mnie, jako lekarza, nie będzie więc już ważne, na co jest chory człowiek i jakie ma objawy... Liczyć ma się jedynie ubezpieczenie.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych