
Potrzeby polskiej onkologii są dużo większe niż poziom finansowania, zwłaszcza wobec prognoz zwiększonej zachorowalności na nowotwory - przekonywali w środę (9 marca) specjaliści na zorganizowanej przez redakcje miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia konferencji "Onkologia w Polsce 2011- kiedy zaczniemy wygrywać z nowotworami?".
Konferencja zgromadziła prawie 300 osób. Zaproszenie na pierwszą sesję przyjęli wiceministrowie zdrowia: Adam Fronczak i Andrzej Włodarczyk. Wśród prelegentów i gości spotkania, które wypełniła debata o stanie i przyszłości polskiej onkologii, byli m.in. konsultanci krajowi i wojewódzcy, kierownicy klinik, menedżerowie zarządzający szpitalami prowadzącymi leczenie chorób nowotworowych, przedstawiciele Polskiej Unii Onkologii.
Zmiany organizacyjne i inwestycje
Podczas dyskusji goście podjęli m.in. temat koniecznych zmian w organizacji lecznictwa onkologicznego - niezbędnych by podołało ono rosnącej liczbie zachorowań na nowotwory.
Jak stwierdził wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, resort chce inwestować w nowoczesne technologie, by wzmocnić już istniejące uczelniane ośrodki onkologiczne i lepiej wykorzystać ich potencjał.
- Będziemy również rozwijać profilaktykę - badania przesiewowe, dlatego że w dalszym ciągu nowotwory są wykrywane zbyt późno, co znacznie obniża skuteczność leczenia - mówił Andrzej Włodarczyk.
Z kolei wiceminister zdrowia Adam Fronczak prezentował dane i przekonywał, że polska onkologia jest z roku na rok lepiej finansowana, co jednak w zderzeniu z potrzebami bywa niedostrzegane przez pacjentów. Na przykład wartość programów terapeutycznych realizowanych w onkologii, według danych NFZ wzrosła z około 250 mln zł w 2005 roku do 550 mln zł w roku minionym.
- Rośnie też liczba specjalistów onkologów, np. w radioterapii onkologicznej przybyło ich około 200 w ciągu ostatnich czterech lat - mówił minister.
Leczenie w mniejszych ośrodkach
Jak zwracał uwagę prof. Marian Reinfuss, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej i dyrektor krakowskiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie, poprawia się też jakość leczenia w mniejszych ośrodkach onkologicznych.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych