Onkolodzy: ograniczony dostęp do nowoczesnych leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: PW, LJ/rynekaptek.pl   09-03-2011, 21:19

Onkolodzy: ograniczony dostęp do nowoczesnych leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Potrzeby polskiej onkologii są dużo większe niż poziom finansowania, zwłaszcza wobec prognoz zwiększonej zachorowalności na nowotwory - przekonywali w środę (9 marca) specjaliści na zorganizowanej przez redakcje miesięcznika i portalu Rynek Zdrowia konferencji "Onkologia w Polsce 2011- kiedy zaczniemy wygrywać z nowotworami?".

Konferencja zgromadziła prawie 300 osób. Zaproszenie na pierwszą sesję przyjęli wiceministrowie zdrowia: Adam Fronczak i Andrzej Włodarczyk. Wśród prelegentów i gości spotkania, które wypełniła debata o stanie i przyszłości polskiej onkologii, byli m.in. konsultanci krajowi i wojewódzcy, kierownicy klinik, menedżerowie zarządzający szpitalami prowadzącymi leczenie chorób nowotworowych, przedstawiciele Polskiej Unii Onkologii.

Zmiany organizacyjne i inwestycje
Podczas dyskusji goście podjęli m.in. temat koniecznych zmian w organizacji lecznictwa onkologicznego - niezbędnych by podołało ono rosnącej liczbie zachorowań na nowotwory.

Jak stwierdził wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, resort chce inwestować w nowoczesne technologie, by wzmocnić już istniejące uczelniane ośrodki onkologiczne i lepiej wykorzystać ich potencjał.

- Będziemy również rozwijać profilaktykę - badania przesiewowe, dlatego że w dalszym ciągu nowotwory są wykrywane zbyt późno, co znacznie obniża skuteczność leczenia - mówił Andrzej Włodarczyk.

Z kolei wiceminister zdrowia Adam Fronczak prezentował dane i przekonywał, że polska onkologia jest z roku na rok lepiej finansowana, co jednak w zderzeniu z potrzebami bywa niedostrzegane przez pacjentów. Na przykład wartość programów terapeutycznych realizowanych w onkologii, według danych NFZ wzrosła z około 250 mln zł w 2005 roku do 550 mln zł w roku minionym.

- Rośnie też liczba specjalistów onkologów, np. w  radioterapii onkologicznej przybyło ich około 200 w ciągu ostatnich czterech lat - mówił minister.

Leczenie w mniejszych ośrodkach
Jak zwracał uwagę prof. Marian Reinfuss, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej i dyrektor krakowskiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie, poprawia się też jakość leczenia w mniejszych ośrodkach onkologicznych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH