Opolszczyzna: antybiotyki pod kontrolą

POLITYKA LEKOWA

Autor: TVP Opole, LJ/rynekaptek.pl   09-10-2009, 12:24

Opolszczyzna: antybiotyki pod kontrolą Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opolski oddział NFZ jako pierwszy w kraju wprowadził program racjonalizacji ordynacji antybiotyków.

Dzięki temu stosowanie antybiotyków spadło na Opolszczyźnie prawie o 40 procent. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu przez lekarzy testów na wykrycie bakterii wywołujących anginę.

W 2008 roku testy otrzymało ponad 30 opolskich lekarzy. Programem zostały objęte dzieci do 14 roku życia. Na Opolszczyznę trafi jeszcze ponad tysiąc testów. Lekarze z Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków, chcą by program objął cały kraj.

Podobne programy z powodzeniem realizowane są we Francji, gdzie płatnik zainwestował 10 mln euro w edukację lekarzy pierwszego kontaktu i społeczeństwa. Sfinansował także zakup testów na szybkie wykrycie anginy paciorkowcowej.

Specjaliści przypominają, że antybiotyki to genialne odkrycie, ale ich niewłaściwe stosowane obraca się przeciwko człowiekowi. Nadużywanie i niewłaściwe zażywanie tych leków przyczynia się do szybkiego narastania oporności na antybiotyki.

– Samoleczenie, stosowanie niezgodnie z zarejestrowanymi wskazaniami – to przykłady nadużywania i niewłaściwego stosowania antybiotyków – mówi profesor Waleria Hryniewicz, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej i kierownik Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków w Polsce.

Antybiotyki nadużywane są także w leczeniu zakażeń wirusowych (przeziębienia, grypa, ostre zapalenie oskrzeli, ostre zapalenie jelit) czy w zakażeniach, w których wystarczyłaby interwencja chirurgiczna (czyraki).

Należy też pamiętać, że antybiotyki są grupą leków wręcz przeciwwskazanych do stosowania w pewnych przedziałach wiekowych.

– Wibramycyna to popularny wśród dorosłych antybiotyk, należący do grupy tetracyklin, które wiążąc się u dziecka z wapniem odkładają się w szkliwe zęba, niszcząc nieodwracalnie to szkliwo – przypomina prof. Lidia Hyla-Klekot, ordynator Kliniki Nefrologii Dziecięcej Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. Dr. E. Hankego. Sporym problemem jest sposób podania leku dziecku. – Do pierwszego roku życia dziecka antybiotyki nie powinny być podawane doustnie, ze względu na słabe mechanizmy transportowe i dużą podatność przewodu pokarmowego na dysbakteriozę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH