OSOZ: wzrost obrotu lekami na rynku aptecznym o 15 procent

POLITYKA LEKOWA

Autor: OSOZ/rynekaptek.pl   08-01-2010, 09:52

Kryzys finansowy nie wpłynął na rynek apteczny. W ciągu ostatnich dwóch lat obrót rynku aptecznego zwiększył się o 15,2 procent.

Według danych Monitora Zdrowia Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia, obroty w listopadzie wyniosły 2,34 mld złotych. Analitycy OSOZ szacują, że w 2009 obroty rynku leków ukształtują się na poziomie 26,04 mld złotych.

Obroty wzrosły w listopadzie w związku z nasileniem się zachorowań na grypę. Poziom obrotu w statystycznej aptece w listopadzie wyniósł 174 tys. zł i w porównaniu do listopada ubiegłego roku był wyższy o 29,5 tys. zł – co daje wzrost o ok. 20,4 procent.

Wydatki pacjentów były powodowane przede wszystkim przez leki przeciwgrypowe, ale w obawie przed epidemią znacząco wzrosły wydatki na produkty „około grypowe” czyli m.in. maseczki ochronne, środki wzmacniające odporność, witaminy.

– Dowodem na wzrost wydatków „około grypowych” jest zwiększenie wartości sprzedaży odręcznej w statystycznej aptece, osiągające w listopadzie br. 65,5 tys. złotych. W stosunku do października, listopadowa sprzedaż leków „około grypowych” wzrosła o 6,5 proc., a w porównaniu do poprzedniego roku o ok. 35,6 procent  – analizuje Łukasz Stopa, kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

comments powered by Disqus