Pacjenci liczą na przyspieszenie zmian w ustawie refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: pkopo.pl/rynekaptek.pl   06-04-2017, 09:23

Pacjenci liczą na przyspieszenie zmian w ustawie refundacyjnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Apelujemy o umożliwienie włączenia nowych terapii do programów lekowych oraz przyspieszenie prac nad wprowadzeniem nowelizacji ustawy refundacyjnej – pisze Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych do ministra zdrowia.

Zdaniem Koalicji, duża reforma ustawy refundacyjnej ma szansę realnie poprawić dostęp pacjentów do terapii oraz przyczynić się do poprawy jakości życia chorych w Polsce.

Wskazuje, że obecne przepisy, dotyczące m.in. wprowadzania programów lekowych nie gwarantują prowadzenia terapii zgodnie ze standardami: - Klinicyści i konsultanci wielokrotnie apelowali o zmiany w wielu istniejących programach, które są zarówno nieefektywne kosztowo i nieskuteczne medycznie. Grono pacjentów po przeleczeniu standardowymi schematami chemioterapii, po progresji choroby jest pozbawionych dalszego leczenia – pisze Koalicja.

Tłumaczą, że dzieje się tak przykładowo w terapii nowotworu jelita grubego, gdzie większość zmian w programach jest blokowanych przez firmy, które w obecnym porządku prawnym mają prawo nie zgodzić się na poszerzenie schematu programu lekowego o kolejną terapię – poszerzenie schematu leczenia z wykorzystaniem danej substancji czynnej.

Podkreślają, że największymi poszkodowanymi są pacjenci - pozbawieni możliwości terapeutycznych w kolejnych liniach leczenia: - Taka sytuacja prawna nie powinna mieć miejsca. Jeżeli wszyscy zgadzamy się, że najważniejsze jest dobro pacjenta, powinniśmy te słowa podeprzeć konkretami - odpowiednimi regulacjami prawnymi.

W związku z powyższym, Koalicja wystosowała apel do resortu zdrowia oraz podmiotów odpowiedzialnych za dostarczenie produktów leczniczych i negocjacje z ministerstwem, „o podjęcie wszelkich starań w celu zapewnienia dostępu pacjentów do kompleksowego leczenia i umożliwienie włączenia nowych terapii do programów lekowych oraz przyspieszenie prac nad wprowadzeniem nowelizacji ustawy refundacyjnej”.

Pacjenci zwracają uwagę, że zapis, który blokuje poszerzenie programu lekowego o nowe terapie bez zgody twórcy programu, „opóźnia dostęp pacjentów do terapii i jest nieuzasadniony merytorycznie, przemawiają za nim tylko interesy biznesowe firm”.

Więcej: http://www.pkopo.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH