Pacjenci mają większe zaufanie do leków oryginalnych

POLITYKA LEKOWA

Autor: Kurier Lubelski/rynekaptek.pl   30-11-2017, 08:22

Pacjenci mają większe zaufanie do leków oryginalnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mamy większe zaufanie do leków oryginalnych niż do generyków, bo przeszły one szczegółowe badania na grupie ludzi chorych po przeszczepach, a generyki są tylko odtworzeniem tego, co już znamy - twierdzi prof. Sławomir Rudzki, kierownik Kliniki Chirurgii i Transplantologii w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie.

W Polsce żyje prawie 16 tys. osób po przeszczepach narządów. Od kilku miesięcy pacjenci z całej Polski piszą petycje do ministra zdrowia, organizują marsze i proszą o powstrzymać podwyżki cen leków oryginalnych leków immunosupresyjnych stosowanych m.in. po transplantacjach - pisze Kurier Lubelski.

- Za nami już cztery podwyżki cen leków immunosupresyjnych - mówi gazecie Tomasz Samborski z inicjatywy „My przed/po transplantacji - ruch na rzecz pacjentów”. Wskazuje, że jeden z oryginalnych leków immunosupresyjnych zdrożał z 92 do 422 zł.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że leki, do których wzrosła dopłata pacjentów, mają swoje tańsze odpowiedniki (leki generyczne). Resort zapewnia że są bezpieczne dla pacjentów - przypomina Kurier Lubelski.

Niedawno wiceminister zdrowia Marcin Czech poinformował, że resort jest w ścisłym kontakcie z konsultantem krajowym do spraw farmakologii klinicznej, który zbada te leki jeszcze raz pod kątem bezpieczeństwa ich zamienialności.

- Mamy większe zaufanie do leków oryginalnych aniżeli generyków, bo przeszły one szczegółowe badania na grupie ludzi chorych po przeszczepach, a generyki są tylko odtworzeniem tego, co już znamy. Poza tym pacjentom nie można zmieniać leków na podstawie decyzji urzędników. To nie są landrynki. O tym powinien decydować lekarz - zaznacza prof. Sławomir Rudzki, kierownik Kliniki Chirurgii i Transplantologii w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie.

Więcej: www.kurierlubelski.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH