Pacjenci z AZS liczyli na refundację leku od lipca 2021

POLITYKA LEKOWA

Autor: Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych   28-06-2021, 12:02

Pacjenci z AZS liczyli na refundację leku od lipca 2021 Dla tych pacjentów wskazana jest terapia biologiczna, która pozwala zredukować uporczywy świąd i istotnie poprawić komfort życia pacjentów Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Uruchomienie programu leczenia ciężkich postaci atopowego zapalenia skóry pozwoliłoby zredukować uporczywy świąd i poprawić komfort życia pacjentów, ale też zmniejszyć koszty leczenia.

Pacjenci z ciężką postacią atopowego zapalenia skóry nadal pozostają bez dostępu do refundowanej terapii. Zarejestrowany do stosowania w najcięższej postaci AZS lek nie pojawił się na najnowszej (lipcowej) liście refundacyjnej.

"Jesteśmy rozczarowani. Do ostatniej chwili liczyliśmy, że zgodnie z deklarowaną wolą Ministerstwa, dupilumab znajdzie się na lipcowej liście. Tymczasem chorzy pozbawieni dostępu do efektywnego leczenia skazywani są na kolejne miesiące życia w bólu i cierpieniu" - ocenił Hubert Godziątkowski prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych, cytowany w komunikacie organizacji.

Potrzeba pogłębienia zaproponowanego RSS

O ile w przypadku łagodnej lub umiarkowanej postaci AZS, zazwyczaj wystarczą emolienty i miejscowe leczenie przeciwzapalne, to w przypadku pacjentów z ciężką postacią AZS wspomniane formy leczenia są niewystarczające. Często po okresowych przerwach w leczeniu miejscowym, chorzy czują się gorzej niż przed rozpoczęciem terapii. Choroba nawraca bowiem, ze zdwojoną siłą.

Dla tych pacjentów wskazana jest terapia biologiczna, która pozwala zredukować uporczywy świąd i istotnie poprawić komfort życia pacjentów.

Prezes Towarzystwa przypomina o pozytywnej rekomendacji prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji z 2020 roku.

Szef AOTMiT pozytywnie opiniował refundację w ramach programu lekowego "Leczenie ciężkiej postaci atopowego zapalenia skóry" pod warunkiem pogłębienia zaproponowanego instrumentu dzielenia ryzyka.

Również Rada Przejrzystości pozytywnie rekomendowała refundację i sugerowała jak najszybsze uruchomienie programu lekowego, co pozwoliłoby zmniejszyć koszty leczenia z atopowym zapaleniem skóry, zwracając uwagę na konieczność zastosowania mechanizmów podziału ryzyka, które nie mogą być zastosowane przypadku RDTL.

Pacjent mógłby samodzielne przyjąć kolejne dawki leku

 Szacuje się, że w tej chwili do tej terapii biologicznej kwalifikuje się około 200-500 polskich pacjentów.

- Nowoczesna terapia pozwoli znacznie zapanować nad chorobą. Dodatkowo zredukuje koszty wynikające ze zwolnień lekarskich, liczby hospitalizacji czy rent, ale również poprawi produktywność i zdolność do pracy chorych osób. Samo przyjmowanie leku również nie będzie generowało kosztów dodatkowych wizyt u specjalisty, gdyż forma iniekcji podskórnej pozwala pacjentowi na samodzielne przyjmowanie kolejnych dawek - dodaje prof. Jacek Szepietowski, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii i Wenerologii we Wrocławiu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH