Pacjenci z WZW C nie godzą się na centralny przetarg

POLITYKA LEKOWA

Autor: rmf24.pl/rynekaptek.pl   11-07-2017, 08:40

Pacjenci z WZW C nie godzą się na centralny przetarg Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chorzy na wirusowe zapalenie wątroby typu C protestują przeciwko najnowszemu zarządzeniu prezesa NFZ. - Prosimy, żeby nie odbierać nam terapii, które ratują życie - apelują w piśmie do kancelarii premiera i Ministerstwa Zdrowia.

Zarządzenie wprowadza centralny przetarg, w którym wyłoniona będzie tylko jedna terapia. Teraz - dzięki refundacji - pacjenci mają dostęp aż do czterech.

Problem dotyczy kilkunastu tysięcy chorych, którzy czekają na terapię. Jak czytamy w piśmie pacjentów z Koalicji Hepatologicznej, "od 2015 roku decyzją ministra zdrowia w Polsce został wprowadzony program bezinterferonowego leczenia przewlekłego WZW C". Program ten całkowicie odwrócił przebieg WZW C wśród polskich pacjentów i przywrócił wiarę i nadzieję na wyleczenie. Wprowadzenie tego programu umożliwiło wielu pacjentom powrót do normalnego życia, do pracy. Wpłynęło to na zmniejszenie stygmatyzacji pacjentów gdyż odtąd choroba ta postrzegana jest za chorobę wyleczalną - napisali pacjenci.

Pacjenci dobrze oceniają dotychczasowe funkcjonowanie programu lekowego "Bezinterferonowe Leczenie WZW C". Uważają, że spełniał swój cel, pozwala im otrzymywać leki wybrane dla nich przez lekarza, uwzględniając stan zdrowia, inne schorzenia i wszelkie inne medycznie istotne kwestie. Każdy z leków stosowanych w ramach programu leczenia HCV jest inny, każdy z nich jest odpowiedni dla innej grupy pacjentów - dodają.

Tymczasem centralny zakup dla wszystkich pacjentów uniemożliwi w praktyce leczenie niektórych chorych. Pacjenci z przewlekłym WZW C są grupą niejednorodną. Każdy z nich jest w innym stanie klinicznym, przyjmuje inne leki, ma inne choroby. Dla każdego z nich potrzebne jest leczenie dobrane do konkretnych potrzeb.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM, w NFZ, zmiany wprowadzone zarządzeniem prezesa NFZ mają na celu poprawienie dostępności do leczenia pacjentów w ramach programu lekowego "Leczenie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C terapią bezinterferonową".

W sytuacji, gdy u danego pacjenta konieczne będzie zastosowanie innego leku niż zakupiony w przetargu centralnym (na przykład ze względu na choroby współistniejące lub przyjmowane dodatkowo leki), zarządzenie daje możliwość zakupienia przez szpital innego, odpowiedniego dla tego chorego, leku. Zachowana jest zatem autonomia lekarza decydującego o zastosowaniu takiego, a nie innego leku u konkretnego pacjenta - zapewnia Fundusz. Według NFZ, jest to zgodne z wytycznymi w tym zakresie europejskich i krajowych ekspertów w zakresie leczenia HCV.

Czytaj: www.rmf24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH