Pacjenci zaniepokojeni zniknięciem z wykazu dwóch leków onkologicznych

POLITYKA LEKOWA

Autor: mediacontact.pl/rynekaptek.pl   25-06-2019, 10:23

Pacjenci zaniepokojeni zniknięciem z wykazu dwóch leków onkologicznych "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem zniknięcia z wykazu dwóch leków onkologicznych - cetuksymabu i bewacyzumabu"- podaje Fundacja (Fot. Archiwum)

Pacjenci z rakiem jelita grubego od 1 lipca zostaną bez dostępu do leczenia ratującego życie - wskazuje fundacja EuropaColon Polska reprezentująca tę grupę chorych.

W związku z ukazaniem się projektu obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, który wejdzie w życie 1 lipca 2019 r. , fundacja EuropaColon Polska reprezentująca chorych z rakiem jelita grubego wysłała swoje uwagi do Ministra Zdrowia.

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni faktem zniknięcia z wykazu dwóch leków onkologicznych (cetuksymab i bewacyzumab) stosowanych w ramach programu lekowego B4 dotyczącego leczenia przerzutowego raka jelita grubego w Polsce - mówi prezes Fundacji, Błażej Rawicki.

Leki te są stosowane w pierwszej, drugiej i trzeciej linii leczenia u chorych nie kwalifikujących się do leczenia operacyjnego. Z informacji wynikających ze sprawozdania kwartalnego NFZ, w roku 2018 ponad 2700 chorych (co stanowi 70% wszystkich pacjentów w programie B4) skorzystało z leczenia cetuksymabem i bewacyzumabem.

Zdaniem Fundacji, dla większości chorych aktualnie kontynuujących leczenie, nie ma innej alternatywy terapii biologicznej i w związku z tym będą zmuszeni przerwać leczenie umożliwiające kontrolę choroby i wydłużenie ich życia.

- Trudno nam sobie wyobrazić, że podczas, gdy w Polsce nie ma rekomendowanego leczenia raka jelita grubego w 3. i 4. linii, a prośby środowiska pacjentów o podjęcie działań zmierzających ku zmianie tej sytuacji są ignorowane, Ministerstwo Zdrowia decyduje się usunąć z listy leków refundowanych dwa leki, które wydłużają życie blisko 3000. osób - wskazuje Fundacja.

- Przywrócenie powyższych leków na listę refundacyjną, jest kluczowe dla aktualnie leczonych osób, aby mogły kontynuować terapię oraz, aby przyszli pacjenci mogli z niej skorzystać. Mamy nadzieję, że to nieporozumienie zostanie szybko wyjaśnione i chorzy z rakiem jelita grubego będą mieli nadal dostęp do dotychczasowego leczenia. - dodaje prezes Rawicki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH