
Do NFZ wpłynęły dodatkowe środki w wysokości 2,3 mld złotych. Część z nich zostanie przeznaczona na chemioterapię niestandardową dla chorych na szpiczaka.
Taką deklarację złożył 31 maja na konferencji prasowej w Warszawie Maciej Dworski, zastępca prezesa NFZ ds. medycznych. Jego zdaniem, powinno to zagwarantować pacjentom kontynuację terapii do czasu wejścia w życie programu terapeutycznego.
Apel lekarzy i pacjentów o dodatkowe fundusze dotyczył przede wszystkim okresu od 31 maja do 1 września, w którym to leczenie Revlimidem (nazwa chemiczna lenalidomid) ma być dostępne w ramach chemioterapii niestandardowej. Od 1 września 2010 r. – zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Zdrowia – ma zostać uruchomiony program terapeutyczny leczenia szpiczaka mnogiego lenalidomidem.
Lenalidomid jest jednym z trzech leków tzw. immunomodulujących stosowanych obecnie w terapii szpiczaka mnogiego – obok talidomidu i bortezomibu. Jak ocenił obecny na konferencji dr Artur Jurczyszyn z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dzięki wprowadzeniu tych leków przeżycie pacjentów ze szpiczakiem wydłużyło się z 2-3 lat do 7, a czasem nawet do 15 lat.
Lenalidomid jako jedyny nie daje działań ubocznych w postaci polineuropatii, tj. uszkodzenia nerwów obwodowych, które znacznie upośledzają sprawność chorego, a mogą nawet prowadzić do kalectwa.
Pacjenci ze szpiczakiem oraz lekarze walczyli o wprowadzenie go do programu terapeutycznego od ponad 2 lat, lek jest bowiem bardzo drogi – cena tabletki wynosi ok. tysiąc złotych.
W piątek, 28 maja Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że po miesiącach negocjacji doszło do porozumienia z producentem leku, firmą Celgene, na podstawie którego od 1 czerwca pacjenci, którzy zostaną zakwalifikowani do leczenia lenalidomidem, będą mieć do niego zapewniony dostęp w ramach chemioterapii niestandardowej, aż do czasu wprowadzenia programu terapeutycznego we wrześniu 2010 r.
Jak podkreślił hematolog prof. Jerzy Hołowiecki, przewodniczący Polskiej Grupy Białaczkowej dla Dorosłych, faktem jest, że żadnego państwa nie stać, by zaspokajać potrzeby zdrowotne wszystkich pacjentów.
– Jestem jednak przekonany, że to porozumienie to dobry krok. Lenalidomid jest bowiem lekiem skutecznym, mającym mało działań ubocznych i łatwym w stosowaniu.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych