Paski testowe Bayer dostępne dla użytkowników pomp firmy Bayer

POLITYKA LEKOWA

Autor: OIA Katowice, Bayer, LJ/rynekaptek.pl   07-02-2011, 07:10

Paski testowe Bayer dostępne dla użytkowników pomp firmy Bayer

Śląska Izba Aptekarska zarzuca producentowi, że wprowadzony model dystrybucji pasków testowych do pomp insulinowych ogranicza dostęp do produktów.

Śląska Izba Aptekarska wniosła skargę do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, informując, że apteki z regionu funkcjonowania izby okręgowej mają problemy z zaopatrzeniem się w refundowane paski testowe do glukometrów.

Zdaniem Izby, dostęp do pasków testowych jest ograniczany przez ich producenta, firmę Bayer.
Na dowód Stanisław Piechula prezentuje wydruk strony internetowej producenta pomp insulinowych Medtronik, z którego wynika, że opisane tam refundowane paski testowe do glukometrów są dostępne tylko i wyłącznie w wybranych przez producenta, czyli firmę Bayer aptekach.

Paski tylko do wybranych pomp
Według farmaceutów, zarówno przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne, jak też ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przewidują obowiązek posiadania przez apteki ogólnodostępne pełnego asortymentu leków refundowanych i udostępnianie ich pacjentom.

„Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że takie praktyki firmy Bayer mogą naruszać przepisy powołanych ustaw” – konkluduje prezes Piechula.

W ulotce firmowej faktycznie napisane jest, że przedmiot sporu, czyli glukometr Contour Link "dostępny jest tylko i wyłącznie dla pacjentów stosujących pompy insulinowe Paradigm firmy Medtronic. Można go otrzymać bezpłatnie we wszystkich ośrodkach pompowych po wcześniejszym przeszkoleniu z jego obsługi".

Producent dodaje, że "paski testowe są dostępne w ekonomicznych opakowaniach w cenie ryczałtu 6,40 za opakowanie (100 szt.), w wybranych aptekach przy ośrodkach pompowych".

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH