Październik 2010: najlepiej sprzedawały się leki refundowane

POLITYKA LEKOWA

Autor: PharmaExpert/rynekaptek.pl   17-11-2010, 10:20

Październik 2010: najlepiej sprzedawały się leki refundowane

W październiku 2010 roku wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym wyniosła 2,38 mld zł, co stanowi wzrost o 3,3% w porównaniu do października 2009 – ocenia firma analityczna PharmaExpert.

W październiku br. rynek farmaceutyczny osiągnął wzrost o 76 mln zł wobec października ub. roku. Za blisko połowę wzrostu wartości sprzedaży (47,8%), tj. za 36 mln zł odpowiadał segment leków refundowanych. Segment sprzedaży odręcznej wzrósł o 25 mln zł, a leków pełnopłatnych o 14 mln złotych.

W porównaniu do września br. cały rynek farmaceutyczny wzrósł o 0,6%, tj. o 12 mln zł. Również i w tym wypadku największy udział we wzroście wartości sprzedaży całego rynku miał segment leków refundowanych, którego wartość sprzedaży zwiększyła się o 23 mln zł, co daje sprzedaż większą od września o 2,3%.

Segment leków pełnopłatnych osiągnął w tym okresie wartość większą o 7 mln zł (+1,6%). Wzrost wartości sprzedaży w segmentach leków recepturowych  pokryły spadek sprzedaży odręcznej, której wartość sprzedaży zmniejszyła się względem września br. o 19 mln zł (-2,1%).
 
- Październik mimo, iż charakteryzował się wysoką sprzedażą, to zauważalny od połowy miesiąca spadek zachorowań na grypę i przeziębienia zapewne w dużej mierze wpłynął na słabszy niż przed miesiącem wynik segmentu sprzedaży odręcznej – komentuje Piotr Kula, prezes firmy PharmaExpert.
 

Średnio statystyczna apteka osiągnęła w październiku 2010 roku wartość sprzedaży na poziomie 179 tys. zł, tj. o 4,7% więcej niż w analogicznym okresie ub. roku.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH