
Do Ministerstwa Zdrowia została skierowana petycja wskazująca na konieczność zapewnienia pacjentom dostępu do terapii apomorfiną. Jej autorzy apelują też o zwiększenie dostępności do leków nierefundowanych – retygotyny w plastrach i rasagiliny.
Autorzy petycji domagają się także poprawy procedury i kontraktowania wszystkich elementów terapii z zastosowaniem głębokiej stymulacji mózgu.
Jak odpowiada resort, w leczeniu choroby Parkinsona w ramach listy aptecznej refundowane są leki zawierające: Amandatynę, Biperyden, Lewodopę + Benserazyd, Lewodopę +Karbinopę, Piribedil, Pramipexol, Ropinirol, Selegilinę.
MZ wskazuje, że nowa substancja czynna – Pramipexol - znalazła się na liście leków refundowanych obowiązującej do 1 września 2016 roku. Ponadto wszystkie powyżej wymienione leki znalazły się również na liście leków przysługującym pacjentom bezpłatnie po 75 roku życia.
Ministerstwo podaje, że od 1 maja 2017 r. został objęty refundacją lek Duodopa (Levodopum + Carbinopum) w ramach programu lekowego „Leczenie zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby Parkinsona”.
Resort jednocześnie informuje, że w MZ jest obecnie procedowanych kilka wniosków o objęcie refundacją nowych leków. Chodzi m.in. o preparat Neupro (rotogotyna) we wskazaniu: u pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona, u których występują powikłania motoryczne i/lub dyskinezy związane ze stosowaniem lewodopy.
Więcej: http://www.bip.mz.gov.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych