Pierwsze polisy lekowe: potencjał jest, czas na dobre prawo

POLITYKA LEKOWA

Autor: Daniel Mieczkowski/rynekaptek.pl   10-11-2010, 09:33

Pierwsze polisy lekowe: potencjał jest, czas na dobre prawo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W Polsce pojawiają się pierwsze polisy lekowe pokrywające koszty zakupu produktów farmaceutycznych, które nie są refundowane przez NFZ.

– Choćby dlatego, że ci, którzy wykupią dodatkowe ubezpieczenia, odciążą NFZ – wyjaśnia ekspert.

Według niego fakt, że część społeczeństwa skorzysta z prywatnych ubezpieczeń lekowych sprawi, że w budżecie płatnika pozostanie więcej środków na refundację leków dla tych, którzy opłacają jedynie podstawową składkę zdrowotną.

Jak dotąd rynek takich ubezpieczeń w Polsce jest praktycznie zerowy. Pojawiają się jednak ze strony firm ubezpieczeniowych pierwsze próby skonstruowania tego typu oferty dla polskiego pacjenta.

Pierwsze koty za płoty
Wspomnianą ofertę opracowało Towarzystwo Ubezpieczeniowe Inter Polska. W ramach ubezpieczenia klient może otrzymać zwrot kosztów leków odpowiednio 500 lub 700 zł w ciągu roku, w zależności od wysokości składki.

TU Inter Polska nie ukrywa, że usługa ta cieszy się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza rodzin z dziećmi, gdzie wydatki na leki stanowią istotną część ogólnych wydatków na zdrowie.

– Ze świadczeń związanych z refundacją kosztów leków korzysta około 15 proc. klientów posiadających nasze ubezpieczenie zdrowotne i w większości przypadków wykorzystują przyznane im limity – wyjaśnia Edyta Kisielińska-Watrak, ekspert z TU Inter.

Jej zdaniem wszelkie zmiany ustawowe wspierające prywatne ubezpieczenia zdrowotne są katalizatorem zmian i rozwoju produktów, więc podobnie zapewne będzie z polisami lekowymi.

Na wprowadzenie tego typu polis zdecydowała się także firma specjalizująca się w ubezpieczeniach zdrowotnych, Medica Polska.

Jak informuje Aleksandra Laszka z centrali firmy, wprowadzenie polisy lekowej jest planowane na przyszły rok, jednak nie zdradza na razie szczegółów oferty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH