Pierwszy w Polsce firmowy system sprzedaży bezpośredniej leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: KAW/rynekaptek.pl   08-05-2009, 21:42

Pierwszy w Polsce firmowy system sprzedaży bezpośredniej leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

AstraZeneca jako pierwsza firma farmaceutyczna w Polsce wprowadza system sprzedaży bezpośredniej dla swoich leków dostępnych na rynku aptecznym - czytamy w komunikacie spółki.

Leki będą dostępne w nowym systemie od 9 maja 2009 roku. W ramach tego rozwiązania producnt będzie współpracować z dystrubutrami: Polską Grupą Farmaceutyczną S.A., Prosper S.A. i Torfarm S.A.

W nowym systemie AstraZeneca staje się kontrahentem dla aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych, chcących zakupić produkty od tej firmy. Sprzedaż odbywać się będzie za pośrednictwem jednego z trzech wymienionych dystrybutorów, świadczących usługi agencyjne na rzecz spółki.

O tym, który z wybranych przez AstraZeneca dystrybutorów będzie odpowiedzialny za zaopatrzenie, zadecyduje ostatecznie sama apteka lub punkt apteczny. Sprzedaż w imieniu i na rzecz wytworcy leków będzie prowadzona także przez sprzedające na rynek apteczny spółki zależne lub stowarzyszone wybranych partnerów.

W ramach agencyjnego modelu usług, dystrybutorom powierzona została rola agentów uprawionych do sprzedawania produktów w imieniu i na rzecz AstraZeneca. Do zadań wybranych partnerów należeć będzie również m.in. magazynowanie i transport leków.

– Mechanizm funkcjonowania nowego rozwiązania jest prosty: w celu złożenia zamówienia apteka będzie musiała skontaktować się z lokalnym biurem handlowym jednego z trzech dystrybutorów. Schemat składania zamówień, reklamacji i zwrotów oraz większości procesów związanych ze sprzedażą pozostanie bez zmian – wyjaśnia Ewa Strzelczyk, koordynator projektu w AstraZeneca Pharma Poland.

Wprowadzenie systemu sprzedaży bezpośredniej leków nie wpłynie na organizację sprzedaży produktów leczniczych tej firmy do szpitali.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH