Plan dostaw remdesiviru do Polski: 80 tys. dawek do marca 2021

POLITYKA LEKOWA

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   06-11-2020, 09:01

Plan dostaw remdesiviru do Polski: 80 tys. dawek do marca 2021 Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W października resort zdrowia podpisał umowę na dostawy 80 tys. fiolek remdesiviru. Harmonogram dostaw wynikający z tej umowy jest następujący: październik – 20 tys. fiolek, listopad i grudzień po 15 tys. fiolek i styczeń – marzec po 10 tys. fiolek.

Posłanka Monika Rosa zadała pytanie ministrowi zdrowia pytanie o dostępność remdesiviru w Polsce.

- Obecny przydział leku Veklury (remdesivir) odbywa się na innych zasadach niż jak to miało miejsce na początku pandemii tj. w miesiącach wiosennych. Rząd Polski zakupił w ramach przetargu unijnego w trybie umowy ramowej podpisanej 7 października 2020 roku - 80 tys. fiolek tego leku - odpowiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Polska podpisała umowę wykonawczą z Gilead Sciences Polska Sp. z o.o. – wytwórcą leku, 9 października 2020 roku.

Harmonogram dostaw wynikający z tej umowy jest następujący: październik – 20 tys. fiolek, listopad i grudzień po 15 tys. fiolek i styczeń– marzec po 10 tys. fiolek.

Wytwórca leku potwierdza dostępność preparatu oraz dotrzymanie harmonogramu dostaw.

Podział leku Veklury odbywa się we współpracy z konsultantami wojewódzkimi, Ministerstwem Zdrowia na bazie aktualnej sytuacji epidemicznej w szpitalach w każdym województwie.

- Zaakceptowany przez konsultantów wojewódzkich ds. chorób zakaźnych podział leku przekazywany jest do podmiotu dostarczającego lek do szpitali, podział taki odbywa się w każdym tygodniu - wyjaśnił minister.

Na podstawie wstępnych wyników badań Europejska Agencja Leków (EMA) 3 lipca warunkowo dopuściła stosowanie remdesiwiru w krajach Unii Europejskie u pacjentów od 12 roku życia i o masie ciała co najmniej 40 kg, z zapaleniem płuc w przebiegu COVID-19, wymagających podawania tlenu.

Do końca grudnia b.r. producent leku ma obowiązek dostarczyć EMA pełne wyniki badań,na podstawie, których rejestracja może zostać przedłużona.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH