
W października resort zdrowia podpisał umowę na dostawy 80 tys. fiolek remdesiviru. Harmonogram dostaw wynikający z tej umowy jest następujący: październik – 20 tys. fiolek, listopad i grudzień po 15 tys. fiolek i styczeń – marzec po 10 tys. fiolek.
Posłanka Monika Rosa zadała pytanie ministrowi zdrowia pytanie o dostępność remdesiviru w Polsce.
- Obecny przydział leku Veklury (remdesivir) odbywa się na innych zasadach niż jak to miało miejsce na początku pandemii tj. w miesiącach wiosennych. Rząd Polski zakupił w ramach przetargu unijnego w trybie umowy ramowej podpisanej 7 października 2020 roku - 80 tys. fiolek tego leku - odpowiedział wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.
Polska podpisała umowę wykonawczą z Gilead Sciences Polska Sp. z o.o. – wytwórcą leku, 9 października 2020 roku.
Harmonogram dostaw wynikający z tej umowy jest następujący: październik – 20 tys. fiolek, listopad i grudzień po 15 tys. fiolek i styczeń– marzec po 10 tys. fiolek.
Wytwórca leku potwierdza dostępność preparatu oraz dotrzymanie harmonogramu dostaw.
Podział leku Veklury odbywa się we współpracy z konsultantami wojewódzkimi, Ministerstwem Zdrowia na bazie aktualnej sytuacji epidemicznej w szpitalach w każdym województwie.
- Zaakceptowany przez konsultantów wojewódzkich ds. chorób zakaźnych podział leku przekazywany jest do podmiotu dostarczającego lek do szpitali, podział taki odbywa się w każdym tygodniu - wyjaśnił minister.
Na podstawie wstępnych wyników badań Europejska Agencja Leków (EMA) 3 lipca warunkowo dopuściła stosowanie remdesiwiru w krajach Unii Europejskie u pacjentów od 12 roku życia i o masie ciała co najmniej 40 kg, z zapaleniem płuc w przebiegu COVID-19, wymagających podawania tlenu.
Do końca grudnia b.r. producent leku ma obowiązek dostarczyć EMA pełne wyniki badań,na podstawie, których rejestracja może zostać przedłużona.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych