PMR prognozuje: w latach 2011-2013 umiarkowany wzrost rynku leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: PMR/rynekaptek.pl   05-04-2011, 12:14

PMR prognozuje: w latach 2011-2013 umiarkowany wzrost rynku leków

Według raportu PMR Publications rynek farmaceutyczny w Polsce w cenach końcowych będzie wart niemal 31 mln zł w 2011 roku. To o 4% więcej niż w roku 2010.

Dynamika sprzedaży produktów z kategorii OTC będzie wyższa niż w słabym roku 2010, ale to nie zrekompensuje niskiej dynamiki sprzedaży leków refundowanych. W przypadku tych ostatnich do intensyfikacji zakupów może natomiast dojść bezpośrednio przed wejściem w życie przepisów o sztywnych cenach i marżach, co będzie miało miejsce 1 stycznia 2012 – prognuje firma analityczna PMR. 

Umiarkowany wzrost
W 2010 roku wartość polskiego rynku farmaceutycznego zwiększyła się zaledwie o 2%, do poziomu 29,7 mld zł i był to najniższy wzrost od wielu lat.

Spowolnienie było spowodowane głównie wysoką bazą porównawczą (wzrost sprzedaży w 2009 r. na poziomie 9% rok do roku). W 2009 r. sprzedaż na rynku farmaceutycznym zwiększyła się tak znacznie w wyniku dużej ilości zachorowań na grypę sezonową, jak również pojawienia się obaw związanych z epidemią świńskiej grypy.

W latach 2011-2013 spodziewamy się raczej umiarkowanego wzrostu sprzedaży na rynku farmaceutycznym z powodu planowanych ograniczeń w wydatkach państwa na refundację. Zmniejszy się również siła nabywcza pacjentów w wyniku wzrostu cen leków refundowanych, który będzie rezultatem zmian planowanych w ustawie refundacyjnej – informuje firma PMR.

Stagnacja na rynku szpitalnym
Zgodnie z naszymi prognozami rynek szpitalny, który w znacznym stopniu jest uzależniony od poziomu publicznych subsydiów, będzie w trzech nadchodzących latach znajdował się w zastoju pod względem zmiany wartości – oceniają eksperci.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH