Rynek leków generycznych w Europie Środkowej będzie rósł rocznie średnio o 6% pomiędzy - przewiduje firma PMR.
W 2010 roku rynek leków generycznych w Europie Środkowej wzrósł o 12%, podczas gdy rynek leków innowacyjnych rozwijał się w tempie około 10% - wynika z informacji zawartych w najnowszym raporcie firmy badawczej PMR pt. „Generic and innovative drug market in Central Europe 2011”.
W 2011 i 2012 roku trendy, które zwiększały konsumpcję leków generycznych w poprzednich latach, takie jak presja cenowa, będą kontynuowane. Dlatego też, w tych latach, rynek leków generycznych będzie rozwijał się szybciej niż segment leków oryginalnych.
W najbliższej przyszłości nie można oczekiwać znaczącego wzrostu udziału leków innowacyjnych w rynku, bo zarówno w 2009 jak i w 2010 roku działania rządowe krajów Europy Środkowej (Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Czech i Słowacji) miały na celu wzrost konsumpcji leków generycznych, a co za tym idzie, ograniczenie wydatków na droższe innowacyjne terapie.
Przykładowo w Bułgarii, 24 firmy należące do Stowarzyszenia Innowacyjnych Producentów Leków zgodziły się na 5% obniżkę cen wszystkich leków, które są refundowane przez NHIF w okresie od czerwca do grudnia. Gdyby porozumienie zostało podpisane przez wszystkich producentów farmaceutycznych, oszczędności dla NHIF wyniosłyby około 0,7 mln euro (2,8 mln zł) na miesiąc.
W Czechach Urząd ds. Kontroli Leków (SUKL) koncentrował się w 2009 roku na zmianach cen leków refundowanych na poziomie producenta. Maksymalne ceny zostały obniżone dla 390 kodów SUKL (średnio o 29%), a zwiększone dla 190 kodów SUKL (średnio o 84%). SUKL spodziewał się również oszczędności rzędu 95 mln euro (około 380 mln zł) jako efektu rewizji cen 1 270 leków refundowanych, wprowadzonej 1 kwietnia 2010 roku Jako skutek tego, firmy ubezpieczeniowe płacą taką samą kwotę za leki na bazie takiego samego składnika aktywnego, na poziomie ceny najtańszego zamiennika.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych