PMR: rynek leków generycznych będzie rósł szybciej niż oryginalnych

POLITYKA LEKOWA

Autor: PMR/rynekaptek.pl   11-02-2011, 11:35

PMR: rynek leków generycznych będzie rósł szybciej niż oryginalnych Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rynek leków generycznych w Europie Środkowej będzie rósł rocznie średnio o 6% pomiędzy - przewiduje firma PMR.

W 2010 roku rynek leków generycznych w Europie Środkowej wzrósł o 12%, podczas gdy rynek leków innowacyjnych rozwijał się w tempie około 10% - wynika z informacji zawartych w najnowszym raporcie firmy badawczej PMR pt. „Generic and innovative drug market in Central Europe 2011”.

W 2011 i 2012 roku trendy, które zwiększały konsumpcję leków generycznych w poprzednich latach, takie jak presja cenowa, będą kontynuowane. Dlatego też, w tych latach, rynek leków generycznych będzie rozwijał się szybciej niż segment leków oryginalnych.
 

W najbliższej przyszłości nie można oczekiwać znaczącego wzrostu udziału leków innowacyjnych w rynku, bo zarówno w 2009 jak i w 2010 roku działania rządowe krajów Europy Środkowej (Polski, Rumunii, Bułgarii, Węgier, Czech i Słowacji) miały na celu wzrost konsumpcji leków generycznych, a co za tym idzie, ograniczenie wydatków na droższe innowacyjne terapie.

Przykładowo w Bułgarii, 24 firmy należące do Stowarzyszenia Innowacyjnych Producentów Leków zgodziły się na 5% obniżkę cen wszystkich leków, które są refundowane przez NHIF w okresie od czerwca do grudnia. Gdyby porozumienie zostało podpisane przez wszystkich producentów farmaceutycznych, oszczędności dla NHIF wyniosłyby około 0,7 mln euro (2,8 mln zł) na miesiąc.

W Czechach Urząd ds. Kontroli Leków (SUKL) koncentrował się w 2009 roku na zmianach cen leków refundowanych na poziomie producenta. Maksymalne ceny zostały obniżone dla 390 kodów SUKL (średnio o 29%), a zwiększone dla 190 kodów SUKL (średnio o 84%). SUKL spodziewał się również oszczędności rzędu 95 mln euro (około 380 mln zł) jako efektu rewizji cen 1 270 leków refundowanych, wprowadzonej 1 kwietnia 2010 roku Jako skutek tego, firmy ubezpieczeniowe płacą taką samą kwotę za leki na bazie takiego samego składnika aktywnego, na poziomie ceny najtańszego zamiennika.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH