Po przejęciu portfolio leków, firma podniosła ich ceny nawet o kilkaset procent. KE mówi dość

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   11-02-2021, 09:01

Po przejęciu portfolio leków, firma podniosła ich ceny nawet o kilkaset procent. KE mówi dość Ceny narzucane przez Aspen przekraczały odnośne koszty firmy średnio o prawie 300 procent, nawet przy uwzględnieniu rozsądnej marży zysku, choć między poszczególnymi produktami i krajami istniały różnice w tym względzie Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Komisja Europejska zaaprobowała zobowiązania firmy farmaceutycznej Aspen do obniżenia cen sześciu niechronionych patentem leków przeciwnowotworowych o 73 proc. w odpowiedzi na zastrzeżenia związane z narzucaniem wygórowanych cen.

KE uznała zobowiązania zaproponowane przez Aspen za prawnie wiążące na mocy unijnych zasad ochrony konkurencji. Aspen musi obniżyć ceny sześciu niezbędnych leków przeciwnowotworowych w Europie średnio o 73 proc. Ponadto musi zapewnić ciągłość dostaw tych niechronionych patentem leków.

- W wyniku dzisiejszej decyzji Aspen musi radykalnie obniżyć w całej Europie ceny sześciu leków, które są niezbędne do leczenia niektórych poważnych form raka krwi, w tym szpiczaka i białaczki. Leczenie niektórych pacjentów, w tym małych dzieci, zależy od tych leków. Zobowiązania Aspen pozwolą europejskim systemom opieki zdrowotnej zaoszczędzić wiele dziesiątków milionów euro i zapewnią dalszą dostępność tych kluczowych leków. Dzisiejsza decyzja stanowi wyraźny sygnał dla innych dominujących przedsiębiorstw farmaceutycznych, by nie dopuszczać się nieuczciwych praktyk cenowych w celu wykorzystywania naszych systemów opieki zdrowotnej - powiedziała wiceprzewodnicząca KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

15 maja 2017 roku KE wszczęła formalne postępowanie w sprawie praktyk cenowych Aspen w odniesieniu do sześciu niechronionych patentem leków przeciwnowotworowych o krytycznym znaczeniu, stosowanych głównie w leczeniu białaczki i innych nowotworów hematologicznych. Po nabyciu leków przeciwnowotworowych od innego przedsiębiorstwa firma Aspen rozpoczęła w 2012 roku stopniowe podnoszenie cen, często o kilkaset procent, we wszystkich krajach Europy, w których sprzedawała leki.

Przeprowadzona przez KE analiza danych księgowych Aspen wykazała, że po podwyżkach cen Aspen konsekwentnie uzyskiwała bardzo wysokie zyski ze sprzedaży tych leków w Europie, zarówno w wartościach bezwzględnych, jak i w porównaniu z poziomem zysku podobnych przedsiębiorstw w branży. Ceny narzucane przez Aspen przekraczały odnośne koszty firmy średnio o prawie 300 procent, nawet przy uwzględnieniu rozsądnej marży zysku, choć między poszczególnymi produktami i krajami istniały różnice w tym względzie.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH