PO upomina się o korektę cen leków dla pacjentów po przeszczepach

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   16-05-2017, 15:40

PO upomina się o korektę cen leków dla pacjentów po przeszczepach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

PO zaapelowała do Ministerstwa Zdrowia o jak najszybszą korektę cen leków refundowanych dla pacjentów po transplantacji narządów. W ocenie senatora Tomasza Grodzkiego, rządy PiS wiążą się z ciężkimi czasami dla ludzi po przeszczepach.

26 kwietnia resort zdrowia wydał obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

- Nowo ogłoszona lista leków refundowanych zawiera niezwykle drastyczne podwyżki leków niezbędnych po przeszczepie - powiedział na  konferencji prasowej senator Grodzki. Według niego, najmniejsza podwyżka cen leków dla pacjentów po transplantacji narządów wynosi 300 proc., a jeden z leków zmienił swoją cenę z 3,20 zł na ponad 1000 zł.

Grodzki podkreślił, że "jeżeli tych leków pacjenci nie będą przyjmować, to po prostu przestaną żyć".

- Aby żyć wymagają stałego, do końca życia pobierania leków przeciwko odrzutowi narządu, jak również leków, które mają ich zabezpieczyć przed infekcjami: wirusowymi, grzybiczymi i bakteryjnymi, z racji tego, że ich odporność jest znacznie obniżona - mówił Grodzki.

Jak stwierdził tak się nieszczęśliwie składa, że rządy PiS wiążą się z ciężkimi czasami dla ludzi po przeszczepach.

- Nie chcę nazywać tego brutalnie działaniem zbrodniczym, ale jak nazwać działanie, które skazuje ludzi na niemożność pobierania leków, które podtrzymują ich życie? - mówił senator. Podkreślał, że leki objęte podwyżką cen nie mają na celu poprawy komfortu życia, a jego podtrzymanie.

Senator PO zaznaczył, że przeszczepy narządowe nie mają sensu, jeżeli pacjenci nie zostaną zabezpieczeni w leki pozwalające utrzymać przeszczep, a tym samym utrzymać ich przy życiu.

Grodzki zaapelował do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła o jak najszybszą korektę cen leków refundowanych niezbędnych do życia po przeszczepie narządowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH