Polityka lekowa: to będzie ewolucja

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak, Milena Motyl/ rynekaptek.pl   24-10-2017, 20:03

Polityka lekowa: to będzie ewolucja Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wobec kształtu polityki lekowej nie będę stosował podejścia rewolucyjnego tylko ewolucyjne. Chcemy, aby była oparta na wskaźnikach epidemiologicznych występujących wyłącznie w Polsce, ale jednocześnie realizowana w oparciu o metodykę wyznaczoną przez Światową Organizację Zdrowia - podkreślił Marcin Czech, wiceminister zdrowia.

- Z tego względu, że dokument określający politykę lekową posiada blisko 100 krajów na świecie, pomyślałem, że na pewno znajdziemy taką politykę lekową, funkcjonującą w danym kraju, która pokrywałaby się z naszymi założeniami. Doszedłem jednak do wniosku, że nasza polityka lekowa jest tak głęboko osadzona w historycznej przeszłości, odnosząc się do tego jak mamy zbudowany rynek, jakie mechanizmy na nim działają, że jesteśmy skazani na pójście własną drogą – wyjaśnił przedstawiciel resortu zdrowia podczas sesji "Polityka lekowa – czas na strategię" (XIII Forum Rynku Zdrowia, 24 października, Warszawa). 

Zaznaczył jednak, że rząd będzie się starał nie odstępować za daleko od wytycznych WHO, gdyż precyzyjnie podkreślają proces dochodzenia do uzyskania właściwego kształtu dokumentu polityki lekowej.

Marcin Czech przypomniał, że Ministerstwo Zdrowia wzięło na siebie odpowiedzialność za opracowanie takiego dokumentu, natomiast proces jego tworzenia nie może pominąć części gospodarczej i przemysłowej, czyli tego, co leży w gestii Ministerstwa Rozwoju. Resort zdrowia będzie działał natomiast zadaniowo i logistycznie także pod kątem zabezpieczenia dostępu pacjentów do farmakoterapii.

- Wobec opracowania dokumentu nie będę stosował podejścia rewolucyjnego tylko ewolucyjne. Dokument będę przygotowywał na bazie podjętych już działań przez ich poprzedników. Chcielibyśmy, aby ta polityka skoncentrowała się na faktach, aby była oparta na wskaźnikach epidemiologicznych występujących wyłącznie w Polsce. Sięgniemy także do map zdrowotnych, czyli do epidemiologii systemowej, jak również do tego, co farmakoterapia w Polsce ma obecnie do zaoferowania - wymienił.

Zaznaczył, że resort zamierza opracować dokument w możliwie jak najkrótszym czasie. - Ma być prosty i przejrzysty. Chcemy, aby zszedł z poziomu większej ogólności, a jednocześnie nie wylądował na gruncie szczegółowych, obszernych i niezrozumiałych rozwiązań – wskazał. Jednocześnie przyznał, że dokument nie zadowoli wszystkich, gdyż będzie starał się godzić różne interesy.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH