
Kiedy w czerwcu br. z Departamentu Gospodarki Lekami NFZ odszedł dyrektor Rafał Zyśk, za powód podał problemy z systemem wynagradzania osób zatrudnionych w Funduszu. System nie pozwala na podwyższenie uposażenia i zatrzymanie w departamencie lekowym lekarzy najlepiej znających zasady HTA (oceny technologii medycznych).
W sierpniu tego roku z DGL NFZ odeszły dwie kolejne osoby, Gabriela Ofierska-Sujkowska i Elżbieta Jaworska. Radości z tego powodu nie kryje dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych, Wojciech Matusewicz, ponieważ obie panie przeszły do pracy w Agencji. Zajmują się teraz programami zdrowotnymi i analizami. Ale to nie oznacza końca problemów kadrowych i w AOTM, w której szacunkowo liczba pracowników powinna wzrosnąć z obecnych 50 do 80 osób.
Agencja, zgodnie z ustawą, przejmuje część zadań NFZ, dlatego będzie potrzebować więcej doświadczonych pracowników. Zdaniem dyrektora Matusewicza, osoby które pracowały w DGL, są nie tylko fachowym wsparciem, ale dają gwarancję dobrej współpracy z departamentem NFZ.
Etaty dla analityków
Ale to koniec dobrych wiadomości dla szefa AOTM. Mimo dodatkowych zadań, Agencja nie może na razie liczyć na dodatkowe środki. Dyrektor czyni starania, aby resort zdrowia przywrócił chociaż obcięte 300 tys. zł dotacji. Co prawda Agencja ma możliwość zarabiania na analizach, ale nie wiadomo, jakie dochody będą z tej działalności.
Szacunkowo liczba pracowników Agencji powinna wzrosnąć z obecnych 50 do 80 osób: – Założyliśmy, że będziemy zatrudniać 10 analityków w ciągu roku, przez trzy kolejne lata – mówi Wojciech Matusewicz i zapewnia, że od lat dodatkowe etaty tworzone są niemal wyłącznie dla analityków. Obecnie jest ich 27.
Siedemnastu z NFZ
Departament Gospodarki Lekami w Centrali NFZ liczy w sumie 17 osób. Sześć osób zajmuje się terapeutycznymi programami zdrowotnymi, w ramach których są finansowane drogie technologie lekowe i chemioterapią, a także zagadnieniami związanymi z kontrolą (jedna osoba przebywa na urlopie macierzyńskim, więc został zatrudniony pracownik na zastępstwo).
Ponadto w departamencie pracuje jeden prawnik, pięciu analityków, którymi kieruje naczelnik, oraz dyrektor i zastępca dyrektora. Cały departament obsługuje jeden sekretariat, w którym zatrudnione są dwie osoby.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych