Polpharma: jest już lek ratujący życie

POLITYKA LEKOWA

Autor: RR/rynekaptek.pl   19-07-2010, 14:26

Polpharma: jest już lek ratujący życie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Właśnie wznowiliśmy dostawy bicarbonatu - poinformował 19 lipca Krzysztof Jakubiak z Polpharmy. Jeszcze wczoraj w niektórych oddziałach intensywnej terapii brakowało tego leku ratującego życie.

Jest on podawany chorym w stanie wstrząsu lub podczas reanimacji. Sytuacja był groźna. Jedynym dostawcą natrium bocarbonicum, czyli wodorowęglanu sodu, jest Polpharma, która poinformowała resort zdrowia, że w swojej fabryce w Starogardzie wymienia jedno z urządzeń wykorzystywanych m.in. w jego produkcji. Dlatego w trzeciej dekadzie lipca mogą nastąpić zakłócenia w dostawach.

Ministerstwo bombardowane informacjami ze szpitali zaczęło w ubiegłym tygodniu wydawać niektórym placówkom zdrowia zgody na import docelowy leku, gdyż żaden odpowiednik bicarbonatu nie jest w Polsce zarejestrowany.

- Wymianę maszyny planowaliśmy wcześniej. Przygotowaliśmy zatem zapasy leku, ale zapotrzebowanie na ten specyfik jest zmienne i w pewnym momencie zaczęli otrzymywać niepokojące sygnały ze szpitali i hurtowni o jego brakach – tłumaczy rzecznik prasowy Polpharmy Krzysztof Jakubiak.

Firma zaczęła wysyłać w piątek kurierów z lekiem do tych placówek, które alarmowały, że brak leku będzie zagrożeniem dla życia pacjentów. Były to pojedyncze opakowania z tzw. żelaznych zapasów producenta.

– Żeby uprościć procedury i zyskać na czasie przekazywanie leku odbywało w formie darowizny. Teraz sytuacja jest opanowana. Dostawy zostały wznowione – zapewniono rynekzdrowia.pl w Polfarmie.

Producent przypuszcza, że informacja o możliwych zakłóceniach w dostawach doprowadziła do tego, że niektóre hurtownie zaczęły go gromadzić w większych ilościach, w związku z czym zabrakło go na rynku.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH