Polska: cystagon bezpłatnie tylko dla hospitalizowanych

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ, JJ/rynekaptek.pl   06-05-2009, 21:36

Pacjenci chorzy na cystynozę mają utrudniony dostęp do terapii celowanej cystagonem. - To jedyny znany lek, który reguluje zaburzony mechanizm transportu cystyny – mówi nam prof. Ryszard Grenda, Kierownik Kliniki Nefrologii i Transplantacji Nerek Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

NFZ informuje, że istnieje możliwość w przypadku tego leku tzw. import docelowy. Z kolei Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że procedura ta jednak nie obejmuje leku, bo jest on dopuszczony do obrotu w Polsce.

– Import docelowy jest możliwy wówczas, kiedy określonego leku nie ma w kraju. Cystagon jest dostępny, choć nie ma go w bezpośredniej sprzedaży w aptekach, które go muszą sprowadzać. My możemy finansować taki lek, jeśli ministerstwo Zdrowia wyrazi na to zgodę. Niestety w tym przypadku takiej zgody nie ma. Aplikacja tego leku, terapia nim nie wymaga hospitalizacji pacjenta. Wszystko więc jest w rękach ministerstwa - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Aleksandra Kwiecień z biura prasowego Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH