Polskich leków na rynku coraz mniej

POLITYKA LEKOWA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna, LJ/rynekaptek.pl   10-11-2010, 11:15

Polskich leków na rynku coraz mniej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W ciągu ostatnich 12 lat liczba leków od polskich producentów zmniejszyła się z 77 do 57 proc. W tym samym czasie wartość ich udziałów w rynku skurczyła się z 38 do 30 proc.

To dane z najnowszego badania przygotowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Polscy producenci leków narzekają, że ich coraz mniejszy udział w rynku to wina rabatów, jakich udzielają hurtowniom zagraniczne koncerny farmaceutyczne. Od przyszłego roku jednak będą one niezgodne z prawem.

– Zdrożeją leki zagraniczne, w porównaniu z nimi tańsze będą polskie, a więc może się poprawić sytuacja rodzimych producentów – oceniają eksperci IBnGR.

Z danych firmy analitycznej PharmaExpert wynika, że biorąc pod uwagę podział rynku pod względem leków produkowanych przez firmy krajowe i zagraniczne, ilościowo sprzedaż leków produkowanych przez firmy zagraniczne wynosi 50 mln opakowań miesięcznie, krajowych - ok. 80 mln opakowań miesięcznie i wykazuje tendencję spadkową. Wartość sprzedaży leków producentów krajowych wynosi ponad 11 mld zł, firmy zagraniczne sprzedają leki o wartości 15,7 mld złotych.

Średnia cena leku na receptę rośnie. Obecnie cena opakowania leku producentów krajowych wynosi 16 zł; zagranicznych – 40 złotych. Ale jeśli porównamy ceny na przestrzeni lat, to okaże się, że ten sam lek w tej samej postaci jest tańszy. Średni wzrost ceny leku wynika z wchodzenia na rynek nowych produktów. Następuje erozja cenowa między produktami najtańszymi i najdroższymi.

Udział wartości obrotu, jeśli chodzi o recepty na leki refundowane, w podziale na leki krajowe i zagraniczne układa się w proporcji 35 proc i 65 procent.

Branża producentów leków krajowych liczy, że zmiany w prawie farmaceutycznym poprawią sytuację rodzimych przedsiębiorców.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH