Powódź zwiększyła czerwcowe obroty w aptekach

POLITYKA LEKOWA

Autor: OSOZ/rynekaptek.pl   10-08-2010, 06:52

Powódź oraz związana z nią plaga komarów spowodowały blisko 10-procentowy wzrost obrotów w aptekach w czerwcu, w porównaniu do maja br.

Stan zagrożenia powodzią odbił się na sytuacji rynku farmaceutycznego.

– Do połowy czerwca średni obrót był zdecydowanie wyższy, gdyż znacznie wzrosło zapotrzebowanie na środki medyczne z powodu następstw kataklizmu – komentuje Łukasz Stopa, kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Według danych z Monitora Zdrowia OSOZ obroty statystycznej apteki w czerwcu, w porównaniu do poprzedniego miesiąca były wyższe o 2,2 %, a w stosunku do czerwca 2009 wzrosły o 9,8%.

Powódź przyczyniła się również do powstania plagi komarów, jakiej doświadczyliśmy w czerwcu. W związku z tym pacjenci chętnie kupowali preparaty owadobójcze, których wartość sprzedaży w statystycznej aptece wzrosła miesiąc do miesiąca o 138,27%, z 273 zł w maju do 651 zł w czerwcu.

Kolejną grupą, która zanotowała wzrost wartości sprzedaży w stosunku do maja, są produkty dermatologiczne. Jednak w tym przypadku zmiany nie są aż tak duże: wzrost sprzedaży stanowił około 20%.

Z kolei największy spadek wśród grup leków wynoszący 4,8% dotyczy preparatów na dolegliwości związane z układem oddechowym.

Według przewidywań analityków OSOZ cały rynek apteczny w 2010 roku osiągnie wartość 26,919 mld zł. Wynik ten oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego o 3,8% oraz o 11,8% w porównaniu do roku 2008.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH