Pozaapteczny obrót lekami: 11 dni na składanie uwag

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ, PP/rynekaptek.pl   02-12-2009, 13:30

Pozaapteczny obrót lekami: 11 dni na składanie uwag Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Resort zdrowia czeka na uwagi do wykazu leków pozostających w obrocie pozaaptecznym.

Do 13 grudnia 2009 roku zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi w sprawie wykazu produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych.

Przypominamy, że w nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 6 października 2009 roku, na liście produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w punktach aptecznych nie znalazło się wiele leków dostępnych bez recepty, mimo że te same leki mogą być dystrybuowane przez sklepy zielarsko-medyczne.

Ponadto umieszczono w nim nazwy handlowe preparatów, a nie nazwy substancji chemicznych, które są składnikami preparatów. To może uniemożliwić wydanie tańszego odpowiednika drogiego leku. W przypadku niektórych leków produkowanych w wielu dawkach, wykaz nie uwzględnia również umieszczenia wszystkich dawek tych preparatów.

Przedstawiciele Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek (IGWPAiA) zapowiedzieli wystąpienie z pozwem zbiorowym przeciwko skarbowi państwa, gdyby wykaz wszedł w życie w wersji propnowanej pierwotnie przez Ministerstwo Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH