Poznań: tony leków wróciły do aptek

POLITYKA LEKOWA

Autor: Głos Wielkopolski, PP/rynekaptek.pl   16-08-2010, 07:58

W 2009 roku poznaniacy przynieśli do aptek ponad 11 ton niewykorzystanych leków.

Poznań jest jednym z nielicznych miast, gdzie zbiórka niewykorzystanych środków farmaceutycznych przebiega wzorowo. Pojemniki odbierane są z 257 adresów, czyli prawie ze wszystkich aptek.

- Zaczynaliśmy od 4 ton, a w zeszłym roku było już 11,1 tony - cieszy się Iwona Łabecka, dyrektor poznańskiego Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

Firmy, która odbiera pojemnik, nie analizuje, co wyrzucają klienci aptek i dlaczego tych leków nie wykorzystują. Z kolei Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny skupia się wyłącznie na lekach niesprzedanych i przeterminowanych, które gromadzą apteki z własnych półek. Społeczna zbiórka, która jest „aktem dobrej woli" aptekarza, odbywa się poza nadzorem farmaceutycznym i jest finansowana przez Urząd Miasta Poznania.

Pamiętać bowiem trzeba, że przeterminowane lub nieużywane produkty lecznicze sklasyfikowane są jako tzw. odpady niebezpieczne. A to określa rozporządzenie ministra środowiska z 27 września 2001 roku w sprawie katalogu odpadów. Prawnie do konstruowania systemów odbierania wszelakich odpadów komunalnych zobowiązane są gminy.

- A to oznacza, że niewykorzystane lub przeterminowane leki ludzie winni wyrzucać do pojemników wystawionych w urzędach gminy, placówkach służby zdrowia, aptekach itp. - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Zofia Ulz, główny inspektor farmaceutyczny.

Tylko w Poznaniu zebrano tony leków niezużytych przez pacjentów. To bardzo dobrze świadczy o gospodarności Wielkopolan. Nikt jednak nie bada, czy jest to jedynie wynik rosnącej świadomości społeczeństwa myślącego o ochronie środowiska, czy może i marnotrawstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH