
Czy lekarz przekazujący lek bezpośrednio do rąk pacjenta po zabiegu chemioterapii nagina prawo uczestnicząc w obrocie lekami? NIL ocenia, że tak.
Według wrześniowego zarządzenia prezesa NFZ przeprowadzający zabieg onkolog nie może wypisać recepty choremu, ale powinien sam wydać mu preparat przeciwwymiotny. Ten sam lek jest dostępny na receptę w aptekach.
Magdalena Mil, rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ nie ukrywa, że decydują względy finansowe.
– To drogie, refundowane leki. Jeśli pacjent wykupuje je na receptę, dopłacamy więcej. Gdy dostanie je od lekarza, to koszt jest pokrywany z kontraktu szpitalnego – mówi Magdalena Mil tygodnikowi Newsweek.
Lekarze podkreślają jednak, że wykonywanie zaleceń Funduszu naraża ich na odpowiedzialność karną.
– W świetle obowiązujących przepisów lekarz nie może prowadzić obrotu lekami, czyli także dawać ich pacjentowi do ręki – ocenia Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
Zbigniew Niewójt, zastępca głównego inspektora farmaceutycznego, uważa natomiast, lek wydawany pacjentowi nie jest mu sprzedawany, a zatem obrotu farmaceutykiem nie ma.
Prawnicy są innego zdania.
– Przeniesienie prawa własności leku nie oznacza, że musi być on kupiony, wystarcza nawet jego darowizna – podkreśla mecenas Katarzyna Bondaryk, ekspert w dziedzinie prawa farmaceutycznego. I jako przykład podaje fakt, że pieniędzy od hospitalizowanych pacjentów nie pobierają apteki szpitalne, które jednak, w świetle prawa, prowadzą obrót lekiem.
– NFZ nie odmawia lekarzowi prawa do ordynacji leków i wypisywania recept dla pacjentów. Jednocześnie ma jednak prawo kontrolować zasadność ordynacji leków refundowanych i robi to – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Edyta Grabowska-Woźniak, rzecznik Centrali NFZ. – Z kolei fakt, że jakiś lek znajduje się w sprzedaży w ogólnodostępnej aptece, nie oznacza, że NFZ nie może kontrolować zasadności jego ordynacji. Fakt dopuszczenia do obrotu leku w aptekach oznacza tylko tyle, że jest on tam dostępny i nic więcej – dodaje rzecznik Funduszu.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych