Prawnicze łamigłówki, jak realizować przepisy projektu ustawy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   29-03-2011, 11:54

Prawnicze łamigłówki, jak realizować przepisy projektu ustawy refundacyjnej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt ustawy refundacyjnej został przegłosowany w Sejmie. W trakcie debaty pojawiło się kilka wątpliwości, jak realizacja niektórych z przepisów będzie wyglądała w praktyce.

Cały czas powraca wątek niekonstytucyjności projektu ustawy. Poseł Bolesław Piecha, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, powoływał się w Sejmie na 10 ekspertyz, m.in. profesorów: Ćwiąkalskiego, Sarneckiego, Kuleszy, Jaroszyńskiego, Balasińskiego, Domańskiego. Jego zdaniem, wszyscy oni wykazują, że niektóre zawarte w projekcie ustawy rozwiązania są niezgodne z Konstytucją.
Inną poruszaną kwestią są przepisy zawarte w art. 4 projektu ustawy, mówiące o tzw. podziale ryzyka w przypadku przekroczenia budżetu na leki. - Co to za podział ryzyka, skoro ryzyko w stu procentach ponosi wnioskodawca. To obarczenie odpowiedzialnością jednej ze stron i „umycie rąk” przez Ministerstwo Zdrowia i NFZ – uważa poseł Piecha.

Pay-back w ostateczności?
Według wiceministra zdrowia Adama Fronczaka, artykuł 4 projektu był długo dyskutowany w komisji sejmowej, ponieważ wprowadza nową formułę, która dotąd nie była obecna na rynku leków refundowanych.

- Chodzi o to, by w sposób rzeczowy i konkretny zaplanować sprzedaż leku w poszczególnych grupach limitowych na kolejny rok, czyli okres refundacji. Ten plan wymaga określenia ze strony firmy ilości dostaw. Ponieważ w każdej grupie są różnego rodzaju preparaty wzajemnie się uzupełniające lub możliwe do zamiany, nic nie stoi na przeszkodzie, aby mając dane epidemiologiczne i zużycie leków w latach poprzednich, dokładnie zaplanować ich sprzedaż – mówi minister Fronczak i dodaje:

- Uważamy, że ten mechanizm będzie stosowany w sumie bardzo rzadko, jeżeli wszyscy będą stosować się do zasad, które zostaną zawarte w umowach. Pay-back nastąpi tylko wówczas, gdy firma przekroczy sprzedaż leków refundowanych powyżej limitu. To jest określenie ryzyka. Określamy wysokość sprzedaży na poziomie bezpiecznym dla rynku leków refundowanych, by nie było nadmiernego wypływu środków z NFZ.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH