Prawnicze łamigłówki, jak realizować przepisy projektu ustawy refundacyjnej

POLITYKA LEKOWA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   29-03-2011, 11:54

Prawnicze łamigłówki, jak realizować przepisy projektu ustawy refundacyjnej

Projekt ustawy refundacyjnej został przegłosowany w Sejmie. W trakcie debaty pojawiło się kilka wątpliwości, jak realizacja niektórych z przepisów będzie wyglądała w praktyce.


Leki „Goździkowej” bez podatku
Coraz częściej powraca też pytanie, dlaczego szczegółowej regulacji poddawane są tylko leki refundowane, a nie cały rynek leków w Polsce. Również poseł Piecha pyta, dlaczego 3 procentowym podatkiem są obłożone tylko leki refundowane: - Goździkowa oferuje leki bez podatku….

Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, podatek jest opłatą, którą ponoszą firmy tylko w przypadku wejścia z produktem na listę leków refundowanych, ponieważ to wejście zwiększa zdecydowanie obrót danym preparatem.

Łamigłówka dla prawników
Prawnicy zwracają uwagę na sposób, w jaki Ministerstwo Zdrowia zabezpieczyło się w przypadku zwrotów związanych z systemem pay-back. Zdaniem Bolesława Piechy, art. 35 projektu ustawy, który dotyczy wymogu podpisania aktu notarialnego, związanego z pay-backiem, jest prawniczą łamigłówką.

- Po to, by móc zażądać zwrotu, Minister Zdrowia zabezpiecza się poprzez uzyskanie od wnioskodawcy wprowadzającego lek na listę refundacyjną gwarancji w postaci aktu notarialnego. Prawnicy mają jednak problem, jak ma wyglądać konstrukcja prawna takiego aktu, co ma zawierać, na jaką kwotę ma być zabezpieczenie. Tym bardziej, że umowa będzie zawierana rok przed „zdarzeniem”.

Zdaniem Piechy, w prawie bankowym, takie rzeczy zabezpiecza się wekslem In blanco, a nie aktem notarialnym.

- Skreślenie tego artykułu pozbawia Ministra Zdrowia skutecznego mechanizmu egzekucji należności wynikających z projektu ustawy, a więc stwarza pole do nadużyć. Zaproponowana w projekcie ustawy konstrukcja egzekucyjna została oparta na przepisach kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którymi tytułem egzekucyjnym jest świadczenie ustalone w treści aktu notarialnego, o którym mowa w pkt. 5 paragraf 1 art. 777 kodeksu podstępowania cywilnego – wyjaśnia minister Adam Fronczak.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH