Prezes polskiej Agencji HTA o badaniach kosztów chorób

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   16-12-2010, 16:43

Prezes polskiej Agencji HTA o badaniach kosztów chorób Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mimo postępu w farmakoekonomice, na świecie nie opracowano dotąd jednolitej, powszechnie uznanej metodologii badań kosztów choroby.

Badania kosztów choroby są narzędziem analitycznym dostarczającym kompleksowej wiedzy ekonomicznej i finansowej o problemach zdrowotnych.

Jak przypomina Wojciech Matusewicz, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych, wycena zasobów w ochronie zdrowia odbywa się na zasadzie tzw. kosztu alternatywnego, zwanego także kosztem utraconych możliwości. - Jest to inaczej mówiąc zysk utracony w wyniku niezastosowania optymalnej, najlepszej metody, o największej sile interwencji, o największej skuteczności, bezpieczeństwie i opłacalności wobec tego, co jest zaproponowane albo aktualnie stosowane.

W zależności od przyjętej perspektywy badania kosztów choroby, można je podzielić na dwie grupy:
 specific cost-of-illness, czyli koszty precyzyjnego ukierunkowania badania na konkretną jednostkę chorobową, które stanowią największą grupę badań oraz  general cost-of-illness.

Badania kosztów choroby mogą też być ukierunkowane na jednostkę chorobową w rozkładzie kosztów typu front loading cost. Dotyczy to przede wszystkim takich chorób, których koszty są ponoszone natychmiast, np. ostrych przypadków zapalenia płuc. Są też back loading cost stosowane w przypadku chorób przewlekłych, których koszty są rozłożone w czasie.

Koszty wcześniejszych emerytur
Prezes Matusewicz analizuje określenie kosztów choroby z zakresu pomiaru kosztów rozpatrywanych w badaniu. - Są to koszty całkowite, bezpośrednie medyczne i niemedyczne oraz koszty pośrednie typu mortality i morbility.

Na koszty bezpośrednie medyczne składają się m.in.: koszty leczenia szpitalnego, pobytu w szpitalu, zastosowanych w procesie leczenia wszystkich technologii i procedur medycznych, pracy personelu, ambulatoryjnej specjalistycznej i podstawowej opieki medycznej, koszty ratownictwa medycznego, opieki paliatywnej.
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH