Prezydent ma wątpliwości - dotyczą ustawy o refundacji leków

POLITYKA LEKOWA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-04-2011, 15:31

Prezydent ma wątpliwości - dotyczą ustawy o refundacji leków Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezydent Bronisław Komorowski wystosował w czwartek (7 kwietnia) list do premiera Donalda Tuska, w którym przedstawił swoje wątpliwości natury konstytucyjnej w sprawie rządowej ustawy o refundacji leków - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł zbliżonych do Kancelarii Prezydenta.

W liście tym - jak wynika z informacji PAP - Komorowski zwraca uwagę, że "kilka zaproponowanych przez rząd rozwiązań budzi wątpliwości natury konstytucyjnej".

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta, Joanna Trzaska-Wieczorek potwierdziła w czwartkowej (7 kwietnia) rozmowie z PAP, że Bronisław Komorowski wystosował list do premiera, dotyczący rządowej ustawy ws. refundacji leków. Jest ona jedną z ustaw zdrowotnych, które 25 marca uchwalił Sejm. Pakietem ustaw zajmowała się w tym tygodniu senacka komisja zdrowia.

Ustawa refundacyjna wzbudza najwięcej kontrowersji spośród regulacji zawartych w rządowym pakiecie zdrowotnym. Przewiduje ona, że ceny leków finansowanych ze środków publicznych nie będą mogły być wyższe, ani niższe od tych, które będą ustalone przez producentów w wyniku negocjacji z Ministerstwem Zdrowia.

W ocenie przeciwników, wprowadzenie urzędowych cen i marż na leki refundowane spowoduje, że wzrosną dopłaty pacjentów. Przeciwnego zdania jest MZ, które podkreśla, że takie rozwiązanie stwarza możliwość regulacji rynku produktów refundowanych, negocjacji z koncernami farmaceutycznymi, a tym samym będzie korzystne dla chorych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH