Prof. Paul Michtel o leczeniu AMD, czyli refundacja po australijsku

POLITYKA LEKOWA

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   17-06-2010, 07:25

Prof. Paul Michtel o leczeniu AMD, czyli refundacja po australijsku Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Paul Mitchel, okulista z Uniwersytetu Medycznego w Sydney, w rozmowie z portalem rynekaptek.pl mówi m.in. o zasadach refundowania w Australii leczenia AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem). Tłumaczy również, dlaczego tak ważne jest wczesne zdiagnozowanie tej choroby.

Prof. Mitchel, autorytet w dziedzinie leczenia AMD, był gościem 43. Zjazdu Okulistów Polskich, który odbywa się w Warszawie (10-13 czerwca).

AMD jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty osób dorosłych na świecie. – Kładziemy w Australii mocny nacisk na szybkie rozpoznanie AMD, stąd do lekarzy trafiają pacjenci we wczesnych stadiach choroby, które mogą być leczone z bardzo dobrym skutkiem. Bardzo istotna jest też edukacja i eliminowanie czynników ryzyka zwyrodnienia plamki – mówi prof.  Paul Mitchel.

Dieta i wynik badań

Wiadomo, że głównym czynnikiem ryzyka w AMD jest palenie papierosów. Tytoń trzykrotnie zwiększa ryzyko choroby u palaczy – u tych, którzy palą, przyspiesza wystąpienie choroby o 10 lat.

Innym czynnikiem ryzyka są niedobory antyoksydantów, w tym cynku, kwasów tłuszczowych omega 3 oraz... mięsa ryb. Szkodzi zaś nadmiar produktów o zwiększonym indeksie glikemii. Wiedząc to, można modyfikować ryzyko wystąpienia AMD za pomocą interwencji dietetycznej.

Choroba może być też uwarunkowana genetycznie. Istnieją dwa geny, które zidentyfikowano jako zwiększające ryzyko: CFH (czynnik dopełniacza H) oraz LOC. Badanie ankietowe przeprowadzone na populacji zamieszkującej region Blue Mountains w Australii (tzw. Blue Mountains study) pokazuje, że część populacji z genem CFH miała 3-4-krotnie większe ryzyko wystąpienia AMD. Pokazuje również, iż wśród osób z tym genem, spożywanie ryb przynajmniej raz w tygodniu, redukowało ryzyko wystąpienia choroby o połowę w ciągu 10 lat.

Profesor wyjaśniał też m.in. zasady rozliczania terapii lucentisem w leczeniu AMD: – W Australii lucentis jest refundowany do 12 iniekcji rocznie. Jest to możliwe dzięki umowie, jaką zawarł australijski płatnik z producentem leku – stwierdził prof. Paul Mitchel.

Wskazaniem do podania leku w Australii jest wysiękowe zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (neowaskularne AMD). Jeśli nie ma neowaskularyzacji (nowotworzenie naczyń krwionośnych prowadzące do ślepoty) w centralnej części plamki, takie leczenie nie jest refundowane.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH