Projekt rozporządzenia ws. obrotu pozaaptecznego do konsultacji

POLITYKA LEKOWA

Autor: MZ/rynekaptek.pl   18-06-2010, 10:07

Projekt rozporządzenia ws. obrotu pozaaptecznego do konsultacji

MZ przekazało do uzgodnień zewnętrznych kolejny projekt rozporządzenia ministra zdrowia. Termin zgłaszania uwag upływa 22 czerwca br.

Rozporządzenie w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych stanowi zmianę rozporządzenia ministra zdrowia z 2 lutego 2009 r. w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz punktach aptecznych (Dz. U. Nr 24, poz. 151 i Dz. U. Nr 155, poz.1234).

Jak wyjaśnia resort zdrowia w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, zaszła konieczność dokonania weryfikacji kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w tych placówkach.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 3 projektu rozporządzenia do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych mogą być dopuszczone produkty lecznicze, których dokumentacja została dostosowana do wymagań rozporządzenia wydanego na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy Prawo farmaceutyczne przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

W skład tych produktów wchodzą obok substancji czynnych roślinnych wyizolowane substancje czynne pochodzenia roślinnego np. mentol (AMOL) lub substancje pochodzenia zwierzęcego np. kwas dehydroholowy (Raphacholin C) lub substancje syntetyczne np. benzokaina (Dentosept A). Do tej grupy należą też produkty, w których jedyną substancją czynną jest substancja pochodzenia zwierzęcego, np. wyciąg propolisowi (Propolisol).

Ponadto, jak stanowią przepisy przedmiotowe projektu rozporządzenia, do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych dopuszczone zostaną także produkty lecznicze, których substancje wchodzą w skład produktów galenowych, takich jak Olem camphoratum, Suppositoria Glyceroli, Unguentum ichtioli oraz kopaliny np. wyciąg borowinowy (pasta borowinowa).

W przedmiotowym rozporządzeniu odrębnym załącznikiem nr 3 określono kryteria klasyfikacji produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu w sklepach zielarsko-medycznych, w tym wymagania w zakresie składu, mocy, postaci farmaceutycznej i zawartości produktu leczniczego w opakowaniu lub wielkości opakowania produktu leczniczego dla produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w tych sklepach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH